Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

W czasie deszczu dzieci się nudzą – mówi tekst znanej piosenki, z którym… niekoniecznie trzeba się zgodzić! Zamiast narzekać i marudzić na niepogodę, lepiej dostrzegać jej plusy – oto mamy wspaniałą okazję do tego, by w domowym zaciszu spędzić czas na wspólnej zabawie.

Spacer w deszczu i skakanie po kałużach to fantastyczna jesienna rozrywka, ale nie zawsze możemy lub chcemy opuszczać suche i ciepłe wnętrza. Nie jesteśmy jednak skazani na nudę i oczekiwanie na zmianę aury – wystarczy kilka dobrych i sprawdzonych pomysłów na aktywności z dzieckiem. Wszystko, co do nich potrzebne znajdziemy w domu, a jedyne, o co musimy się postarać, to chęć do zabawy, dobry humor i uśmiech na twarzy.

Tajna baza

Wystarczy duży koc, narzuta lub prześcieradło, kilka poduszek i podstawowe zdolności architektoniczne, by w pokoju stworzyć tajną bazę. Przestrzeń pod stołem lub pomiędzy krzesłami może szybko zamienić się w skarbiec pełen pirackich łupów, jaskinię smoka, sekretne miejsce detektywów, czy klinikę dla pluszaków. Podwieczorek zjedzony w tajnej bazie będzie smakował wyśmienicie, wyobraźnia będzie pracowała pełną parą, a dorośli przypomną sobie, jak przyjemnie jest wyruszyć w dziecięcą krainę fantazji.

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

Rodzinna opowieść

Jesień to bez wątpienia najlepszy czas na książki – nie tylko ich czytanie, ale także ich tworzenie. Pisanie opowieści, uzupełnianie jej ilustracjami lub zdjęciami  i projektowanie okładki to zajęcie, w które może zaangażować się cała rodzina. Można też przenieść projekt do komputera i z rodzinnej książki stworzyć wyjątkowe prezenty dla najbliższych.

Przebieranki

Większość dzieci uwielbia przebieranki, myszkowanie w szafach rodziców i zamienianie się w postaci ze swojej wyobraźni lub z ulubionych bajek. Warto pójść krok dalej i pobawić się w teatr lub urządzić przebieraną sesje zdjęciową – zostaną nam po zabawie nie tylko miłe wspomnienia, lecz także zabawne fotografie.

Tor przeszkód

Skok przez poduszkę, przeczołganie się pod stolikiem, okrążenie krzesła, spacer po leżącej na podłodze skakance, a na koniec rzut piłką do skrzyni z zabawkami – tak może wyglądać domowy tor przeszkód, który dla pełnych energii dzieciaków będzie okazją do aktywności, rozładowania emocji i wyszalenia się. Najmłodsi z chęcią sprawdzą swoje zdolności, będą ścigać się z czasem lub rodzeństwem i świętować kolejne rekordy. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – zapewnij dzieciom odpowiednią ilość miejsca, usuń przedmioty i meble, które mogą być zagrożeniem.

Kalambury

Tej zabawy nikomu nie trzeba przedstawiać – mimo upływu lat wciąż jest lubiana i cieszy się popularnością. Pokaż lub narysuj podane hasło tak, by inni je odgadli – wydaje się proste, ale niejednemu zadanie to może przysporzyć trudności. Pewne jest jedno – będzie mnóstwo okazji do śmiechu, dobrej zabawy i przegonienia jesiennej chandry.

Przesypywanki

Deszczowe popołudnie to znakomity czas na twórcze działania, np. tworzenie jesiennych dekoracji. Proponujemy takie, które wykorzystują naturalne produkty – ryż, kasza gryczana, soczewica czerwona i zielona, czy fasola to znakomite materiały do takiej pracy. Wystarczy wsypać je warstwami do ozdobnego słoika lub szklanej buteleczki i przewiązać wstążką lub kolorową rafią, albo wykleić nimi ramkę na zdjęcia lub obrazek dziecka. Warto pozwolić maluchom na chwilę swobodnej zabawy, przesypywanie, nakładanie łyżką, pałeczkami lub pęsetą – to niezwykle atrakcyjne dla dzieci zajęcie, które stymuluje ich zmysły i jest doskonałym ćwiczeniem grafomotoryki.

Ciasteczka na niepogodę

Cóż lepszego na deszczowy dzień od domowych ciasteczek i kubka kakao! Ale zanim przyjdzie czas na skonsumowanie słodkiego podwieczorku, warto zaprosić dzieci do wspólnego pieczenia i ozdabiania wypieków. Pozwól maluszkom na wałkowanie, wycinanie i dekorowanie słodkości – to okazja do ćwiczenia motoryki, wykazania się wyobraźnią i samodzielnością. Ponadto wspólne gotowanie z dzieckiem to wspaniały sposób na wzmocnienie łączących was więzi i zbudowanie niezapomnianych wspomnień.

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

Niezawodnym sposobem na deszczowe dni są planszówki, wszelkiego rodzaju gry karciane oraz komputerowe. Ich wybór jest ogromny, co ułatwia dopasowanie rozrywki do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka. Kilka inspiracji znajdziecie w naszych wcześniejszych >>artykułach<<

Konkurs #homexmas rozstrzygnięty!

Konkurs #homexmas rozstrzygnięty!

Spotkania przy świątecznym stole

Spotkania przy świątecznym stole

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Gościnność współczesnych globtrotterów

Gościnność współczesnych globtrotterów

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności