Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

W czasie deszczu dzieci się nudzą – mówi tekst znanej piosenki, z którym… niekoniecznie trzeba się zgodzić! Zamiast narzekać i marudzić na niepogodę, lepiej dostrzegać jej plusy – oto mamy wspaniałą okazję do tego, by w domowym zaciszu spędzić czas na wspólnej zabawie.

Spacer w deszczu i skakanie po kałużach to fantastyczna jesienna rozrywka, ale nie zawsze możemy lub chcemy opuszczać suche i ciepłe wnętrza. Nie jesteśmy jednak skazani na nudę i oczekiwanie na zmianę aury – wystarczy kilka dobrych i sprawdzonych pomysłów na aktywności z dzieckiem. Wszystko, co do nich potrzebne znajdziemy w domu, a jedyne, o co musimy się postarać, to chęć do zabawy, dobry humor i uśmiech na twarzy.

Tajna baza

Wystarczy duży koc, narzuta lub prześcieradło, kilka poduszek i podstawowe zdolności architektoniczne, by w pokoju stworzyć tajną bazę. Przestrzeń pod stołem lub pomiędzy krzesłami może szybko zamienić się w skarbiec pełen pirackich łupów, jaskinię smoka, sekretne miejsce detektywów, czy klinikę dla pluszaków. Podwieczorek zjedzony w tajnej bazie będzie smakował wyśmienicie, wyobraźnia będzie pracowała pełną parą, a dorośli przypomną sobie, jak przyjemnie jest wyruszyć w dziecięcą krainę fantazji.

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

Rodzinna opowieść

Jesień to bez wątpienia najlepszy czas na książki – nie tylko ich czytanie, ale także ich tworzenie. Pisanie opowieści, uzupełnianie jej ilustracjami lub zdjęciami  i projektowanie okładki to zajęcie, w które może zaangażować się cała rodzina. Można też przenieść projekt do komputera i z rodzinnej książki stworzyć wyjątkowe prezenty dla najbliższych.

Przebieranki

Większość dzieci uwielbia przebieranki, myszkowanie w szafach rodziców i zamienianie się w postaci ze swojej wyobraźni lub z ulubionych bajek. Warto pójść krok dalej i pobawić się w teatr lub urządzić przebieraną sesje zdjęciową – zostaną nam po zabawie nie tylko miłe wspomnienia, lecz także zabawne fotografie.

Tor przeszkód

Skok przez poduszkę, przeczołganie się pod stolikiem, okrążenie krzesła, spacer po leżącej na podłodze skakance, a na koniec rzut piłką do skrzyni z zabawkami – tak może wyglądać domowy tor przeszkód, który dla pełnych energii dzieciaków będzie okazją do aktywności, rozładowania emocji i wyszalenia się. Najmłodsi z chęcią sprawdzą swoje zdolności, będą ścigać się z czasem lub rodzeństwem i świętować kolejne rekordy. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – zapewnij dzieciom odpowiednią ilość miejsca, usuń przedmioty i meble, które mogą być zagrożeniem.

Kalambury

Tej zabawy nikomu nie trzeba przedstawiać – mimo upływu lat wciąż jest lubiana i cieszy się popularnością. Pokaż lub narysuj podane hasło tak, by inni je odgadli – wydaje się proste, ale niejednemu zadanie to może przysporzyć trudności. Pewne jest jedno – będzie mnóstwo okazji do śmiechu, dobrej zabawy i przegonienia jesiennej chandry.

Przesypywanki

Deszczowe popołudnie to znakomity czas na twórcze działania, np. tworzenie jesiennych dekoracji. Proponujemy takie, które wykorzystują naturalne produkty – ryż, kasza gryczana, soczewica czerwona i zielona, czy fasola to znakomite materiały do takiej pracy. Wystarczy wsypać je warstwami do ozdobnego słoika lub szklanej buteleczki i przewiązać wstążką lub kolorową rafią, albo wykleić nimi ramkę na zdjęcia lub obrazek dziecka. Warto pozwolić maluchom na chwilę swobodnej zabawy, przesypywanie, nakładanie łyżką, pałeczkami lub pęsetą – to niezwykle atrakcyjne dla dzieci zajęcie, które stymuluje ich zmysły i jest doskonałym ćwiczeniem grafomotoryki.

Ciasteczka na niepogodę

Cóż lepszego na deszczowy dzień od domowych ciasteczek i kubka kakao! Ale zanim przyjdzie czas na skonsumowanie słodkiego podwieczorku, warto zaprosić dzieci do wspólnego pieczenia i ozdabiania wypieków. Pozwól maluszkom na wałkowanie, wycinanie i dekorowanie słodkości – to okazja do ćwiczenia motoryki, wykazania się wyobraźnią i samodzielnością. Ponadto wspólne gotowanie z dzieckiem to wspaniały sposób na wzmocnienie łączących was więzi i zbudowanie niezapomnianych wspomnień.

Gry i zabawy na deszczowe wieczory – organizacja czasu z dzieckiem

Niezawodnym sposobem na deszczowe dni są planszówki, wszelkiego rodzaju gry karciane oraz komputerowe. Ich wybór jest ogromny, co ułatwia dopasowanie rozrywki do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka. Kilka inspiracji znajdziecie w naszych wcześniejszych >>artykułach<<

Balkon bezpieczny dla kota

Balkon bezpieczny dla kota

Maskowanie kabli – krok po kroku

Maskowanie kabli – krok po kroku

Przegląd letnich dodatków do domu

Przegląd letnich dodatków do domu

Sylwestrowe stylizacje

Sylwestrowe stylizacje

Na co zwrócić uwagę wybierając dywan?

Na co zwrócić uwagę wybierając dywan?

Przegląd stolików kawowych

Przegląd stolików kawowych

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności