Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Farby z mieszalnika – co różni je od gotowych produktów?

Farby z mieszalnika – co różni je od gotowych produktów?

I oto dotarłeś do etapu remontu, w którym czas na nadanie koloru twoim ścianom, a tym samym na stworzenie charakteru danego pomieszczenia. Chcesz uzyskać wyjątkowy efekt, więc zastanawiasz się, czy zamiast gotowych farb nie zdecydować się na te z mieszalnika. Czym się różnią i jak je wybrać? Podpowiadamy!

Choć w sklepach znajdziemy ogromy wybór gotowych farb w rozmaitych barwach, to zdarza się, że w tych setkach odcieni nie znajdujemy tego jednego jedynego, który w wyobraźni widzieliśmy na ścianie w naszym domu lub mieszkaniu. Wtedy z pomocą przychodzą nam farby z mieszalnika, które pozwalają nam na stworzenie idealnej barwy, a w dodatku takiej, której nie sposób znaleźć nigdzie indziej.

Farby z mieszalnika – co różni je od gotowych produktów?

Mieszaj i koloruj

Farby z mieszalnika są tworzone w specjalnym urządzeniu, najczęściej z pomocą komputera.  Całość nie trwa o wiele dłużej niż zakup gotowej farby – po wybraniu farby bazowej i odcienia z wzornika następuje zabarwienie farby i jej dokładne wymieszanie.

Najczęściej stosowane są dwa rodzaje wzorników:

NCS, czyli Natural Color System został opracowany w Szwecji przez ośrodek Scandinavian Colour Institute. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów na świecie, stosowanym w 60 krajach. Opiera się na ludzkiej percepcji koloru i blisko 60-letnich studiach nad barwą.

RAL z kolei jest systemem oznaczania barw oparty na porównaniu z wzorcami. Kolory zostały tutaj wyznaczone arbitralnie przez Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń. Stosuje się go głównie do oznaczania barw farb do metalu, lakierów samochodowych, farby olejnych i alkidowych.

Wybór farb z mieszalnika nie dotyczy wyłącznie wnętrz – możemy wykorzystać je także do malowania elewacji, okien, drzwi, metalowych powierzchni.

 

Dla kogo farby z mieszalnika?

Komputerowe mieszanie farb jest godnym polecenia wyborem zwłaszcza w kilku przypadkach:

  • gdy nie udało nam się znaleźć naszego wymarzonego odcienia farby
  • dla osób kreatywnych, które chcą uzyskać indywidualny, wyjątkowy efekt kolorystyczny
  • przy remoncie wybiórczym, np., kiedy po zalaniu odmalowujemy jedynie jedną ścianę, a nie znamy rodzaju farby użytej do pomalowania pomieszczenia
  • kiedy potrzebujemy tego samego odcienia na różnych powierzchniach, np. ścianie i metalu
  • kiedy po latach chcemy odtworzyć wybrany już kiedyś kolor – w tym celu należy zapisać kod odcienia farby z mieszalnika i przy ponownym zakupie po prostu podać odpowiedni numer.

Warto wiedzieć

Kolory z mieszalnika sprzedawane są w opakowaniach od 0,33 l do 10 l – dzięki temu możemy kupić najpierw małą próbkę wybranego odcienia i sprawdzić, czy będzie dla nas odpowiedni. Najczęściej też do mieszania używa się dobrych jakościowo farb, co przekłada się na ich trwałość i wytrzymałość.

A jakie są słabsze strony farb mieszanych komputerowo? Z pewności  jedną z nich jest ich cena – zakup farby bazowej i pigmentu to wyższy koszt niż wybór gotowej już farby. Drugą sprawą może okazać się trudny wybór odcienia – tysiące możliwości powodują, że zastanawiamy się dłużej, testujemy, próbujemy, a efektem może okazać się opóźnienie remontu.

Farby z mieszalnika – co różni je od gotowych produktów?

Kilka słów od eksperta!

 

Czym różnią się farby z mieszalnika od tych gotowych?

 

Kamil Wiśniewski, Technical Support Manager Poland, Flügger farby: Farby Flügger uzyskują kolor przez dodanie odpowiedniej ilości pigmentów do farby bazowej. Przyglądając się produktom to na opakowaniach oprócz nazwy farby możemy zobaczyć jeden z napisów: baza 1, baza 3, baza 4, baza 5 lub baza 6 – ten podpis potwierdza, że jest to farba z mieszalnika. 99,99% farb Flügger jest mieszanych na miejscu w sklepie, a jedynie niecały 0,1% w fabryce.

 

Skąd wiadomo, ile pigmentu jest potrzebne i jak uzyskać dany odcień?

Każdy kolor wybrany przez klienta ma swój numer – może to być numer z systemu NCS, RAL lub jednej z wielu palet barw Flügger. Po wybraniu koloru pracownik sklepu wprowadza numer do systemu komputerowego, a system przelicza, jaką ilość każdego z pigmentów dodać do danej pojemności i rodzaju produktu, by otrzymać wybrany odcień.

 

Dlaczego nie wszystkie farby są mieszane w sklepie?

Zdążają się produkty, które są mieszane bezpośrednio w fabryce na indywidualne zamówienie klienta. Taki proces obowiązuje przykładowo na produkty do fasad Flügger Facade Impredur – silikonowa farba do elewacji czy Flügger Facade Silikat – silikatowa farba do elewacji. Nie znaczy to, że są to produkty gotowe – są to produkty, barwione w fabryce, ponieważ wymagają specjalnych past koloryzujących.

 

Jaka jest najważniejsza zaleta farb z mieszalnika?

Nieograniczone możliwości. Mieszając pigmenty, zmieniając bazy produktu, jesteśmy w stanie stworzyć każdy kolor. Już w szkole na lekcjach plastyki dowiedzieliśmy się, że łącząc żółty z niebieskim otrzymamy kolor zielony. Zauważyliśmy również, że dodając odrobinę więcej niebieskiego, otrzymamy w efekcie inny odcień zieleni. Te same zasady postrzegania barw przez ludzkie oko rządzą światem farb z mieszalnika – we Flügger farby łącząc pigmenty wkraczamy w świat nieograniczonych możliwości tworzenia barw.

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku farb barwionych z mieszalnika możemy kupić ten sam kolor nawet po kilku latach – musimy tylko pamiętać jaki miał symbol, lub jeśli mamy swoje konto w systemie komputerowym Flügger, kiedy kupowaliśmy daną farbę. W przypadku kolorów gotowych, szeroko dostępnych w sklepach typu DIY, średnio co 2 lata zmieniają trendy kolorystyczne i wprowadzane są nowe tonacje kolorów. Trudno będzie w takim przypadku po kilku latach nabyć ten sam kolor.

7 pomysłów na zagospodarowanie małego mieszkania

7 pomysłów na zagospodarowanie małego mieszkania

Konkurs #homexmas

Konkurs #homexmas

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Marmur w wykończeniu wnętrz

Marmur w wykończeniu wnętrz

5 darmowych aplikacji na smartfon, dzięki którym znajdziesz tani nocleg

5 darmowych aplikacji na smartfon, dzięki którym znajdziesz tani nocleg

Noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności