Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Ceglane ściany to niesłabnący trend w urządzaniu wnętrz. Kto przystosowuje do zamieszkania loft, zazwyczaj cieszy się obecnością oryginalnych cegieł. Co jednak w przypadku mieszkań w bloku, często kupowanych z rynku wtórnego lub ze standardowym wykończeniem pod klucz? Czy białe ściany można zamienić w ceglane powierzchnie, gdy pod warstwą tynku mamy beton? Nic prostszego!

Tapety są trendy!

Kto uznaje tapety za półśrodek, nie wie nawet, jak bardzo się myli. Wystarczy krótka wizyta w OBI lub Leroy Merlin by przekonać się, że można z powodzeniem zaopatrzyć się w rolki znakomicie wykonanych fototapet z wzorem starej cegły i to zarówno czerwonej, jak i pomalowanej na biało. Efekt potrafi zaskoczyć niejednego malkontenta, który będzie musiał dotknąć tapety na ścianie, by przekonać się, że nie jest to prawdziwa cegła.

Ciekawym rozwiązaniem w tej materii, dostępnym w Polsce, aczkolwiek wciąż mało znanym, są tłoczone naklejki z pianki PE. Samoprzylepne arkusze z efektem 3D są bardzo lekkie i łatwo przytwierdza się je do ściany, a przy okazji mają one właściwości wytłumiające, więc służyć mogą jako izolacja akustyczna. Minusem jest fakt, iż sprzedawane są one w arkuszach, które połączone ze sobą na większej powierzchni nie wyglądają już tak naturalnie.

Powrót do korzeni?

Oczywiście możemy postawić na 100-procentową oryginalność i zafundować sobie prawdziwą ceglaną ścianę. Jeśli wybrana przez nas ściana faktycznie wybudowana jest z cegły, skucie tynku wydaje się być znakomitym pomysłem. W praktyce jednak łatwo przy tym uszkodzić same cegły, a często i przebiegającą w ścianie instalację elektryczną. Odkrytą cegłę powinniśmy potem dokładnie wyczyścić specjalną szczotką, wypiaskować, a nawet wyszlifować, a następnie umyć i na końcu kilkukrotnie zaimpregnować.

Osoby odważne mogą próbować nadbudowywać cegłą fragmenty ścian, np. tworząc pionowy pas imitujący ceglany szacht. Pamiętajmy jednak, że prawdziwa cegła jest szeroka i ciężka, zatem z jednej strony takie rozwiązanie zmniejszy powierzchnię mieszkania i dodatkowo może zbytnio obciążyć ścianę.

Lekki kompromis

Zwolennicy oryginalnej cegły mogą zgodzić się na kompromis i zamówić wersję ciętą. Cóż to takiego? To prawdziwe, oryginalne cegły cięte na stosunkowo cienkie plastry (3-4 cm), które następnie mocujemy na ścianie szybkowiążącym klejem. Plusem jest realizm, minusem fakt, iż taka elewacja dość mocno obciąża ścianę, a jej wykonanie jest czasochłonne. Za to efekt, po wykończeniu fugami, które następnie odpowiednio postarzymy, jest znakomity!

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Gipsowy odpowiednik

W sklepach z materiałami wykończenia wnętrz możemy nabyć zarówno pojedyncze płytki gipsowe, jak i całe ich panele. W tym drugim przypadku położenie ich na ścianie wiąże się z mniejszym nakładem prac, za to układanie pojedynczych płytek da nam bardziej naturalny efekt. W obu przypadkach jednak pamiętajmy, iż gips należy zaimpregnować, a z uwagi na jego właściwości związane z silnym wchłanianiem wilgoci, płytek takich nie powinniśmy kłaść ani w łazience, ani w kuchni.

Zrób to sam!

Intrygującym, choć czasochłonnym rozwiązaniem jest tynk strukturalny. Gdzie tu jednak wymarzona cegła? Otóż możemy ten efekt uzyskać, przyklejając do ściany albo specjalne szablony, albo wykonując odpowiedni wzór z taśmy malarskiej. Na tak przygotowaną ścianę nakładamy tynk bądź gips szpachlowy. Po wyschnięciu po prostu odklejamy szablon lub taśmę, odsłaniając w ten sposób miejsca, które imitować będą fugi. Co dalej? To już zależy od naszej inwencji. Wiele osób decyduje się w takim przypadku na ręczne malowanie imitacji cegły.
Zobacz także inne nasze inspiracje
[the_grid name=”related post type 3″]

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Jak wybrać podłogę do domu?

Jak wybrać podłogę do domu?

Akcesoria, dzięki którym twój trening będzie bardziej skuteczny

Akcesoria, dzięki którym twój trening będzie bardziej skuteczny

Hamak w mieszkaniu

Hamak w mieszkaniu

Zimne napoje na gorące dni – 5 przepisów wartych poznania

Zimne napoje na gorące dni – 5 przepisów wartych poznania

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności