Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Ceglane ściany to niesłabnący trend w urządzaniu wnętrz. Kto przystosowuje do zamieszkania loft, zazwyczaj cieszy się obecnością oryginalnych cegieł. Co jednak w przypadku mieszkań w bloku, często kupowanych z rynku wtórnego lub ze standardowym wykończeniem pod klucz? Czy białe ściany można zamienić w ceglane powierzchnie, gdy pod warstwą tynku mamy beton? Nic prostszego!

Tapety są trendy!

Kto uznaje tapety za półśrodek, nie wie nawet, jak bardzo się myli. Wystarczy krótka wizyta w OBI lub Leroy Merlin by przekonać się, że można z powodzeniem zaopatrzyć się w rolki znakomicie wykonanych fototapet z wzorem starej cegły i to zarówno czerwonej, jak i pomalowanej na biało. Efekt potrafi zaskoczyć niejednego malkontenta, który będzie musiał dotknąć tapety na ścianie, by przekonać się, że nie jest to prawdziwa cegła.

Ciekawym rozwiązaniem w tej materii, dostępnym w Polsce, aczkolwiek wciąż mało znanym, są tłoczone naklejki z pianki PE. Samoprzylepne arkusze z efektem 3D są bardzo lekkie i łatwo przytwierdza się je do ściany, a przy okazji mają one właściwości wytłumiające, więc służyć mogą jako izolacja akustyczna. Minusem jest fakt, iż sprzedawane są one w arkuszach, które połączone ze sobą na większej powierzchni nie wyglądają już tak naturalnie.

Powrót do korzeni?

Oczywiście możemy postawić na 100-procentową oryginalność i zafundować sobie prawdziwą ceglaną ścianę. Jeśli wybrana przez nas ściana faktycznie wybudowana jest z cegły, skucie tynku wydaje się być znakomitym pomysłem. W praktyce jednak łatwo przy tym uszkodzić same cegły, a często i przebiegającą w ścianie instalację elektryczną. Odkrytą cegłę powinniśmy potem dokładnie wyczyścić specjalną szczotką, wypiaskować, a nawet wyszlifować, a następnie umyć i na końcu kilkukrotnie zaimpregnować.

Osoby odważne mogą próbować nadbudowywać cegłą fragmenty ścian, np. tworząc pionowy pas imitujący ceglany szacht. Pamiętajmy jednak, że prawdziwa cegła jest szeroka i ciężka, zatem z jednej strony takie rozwiązanie zmniejszy powierzchnię mieszkania i dodatkowo może zbytnio obciążyć ścianę.

Lekki kompromis

Zwolennicy oryginalnej cegły mogą zgodzić się na kompromis i zamówić wersję ciętą. Cóż to takiego? To prawdziwe, oryginalne cegły cięte na stosunkowo cienkie plastry (3-4 cm), które następnie mocujemy na ścianie szybkowiążącym klejem. Plusem jest realizm, minusem fakt, iż taka elewacja dość mocno obciąża ścianę, a jej wykonanie jest czasochłonne. Za to efekt, po wykończeniu fugami, które następnie odpowiednio postarzymy, jest znakomity!

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Gipsowy odpowiednik

W sklepach z materiałami wykończenia wnętrz możemy nabyć zarówno pojedyncze płytki gipsowe, jak i całe ich panele. W tym drugim przypadku położenie ich na ścianie wiąże się z mniejszym nakładem prac, za to układanie pojedynczych płytek da nam bardziej naturalny efekt. W obu przypadkach jednak pamiętajmy, iż gips należy zaimpregnować, a z uwagi na jego właściwości związane z silnym wchłanianiem wilgoci, płytek takich nie powinniśmy kłaść ani w łazience, ani w kuchni.

Zrób to sam!

Intrygującym, choć czasochłonnym rozwiązaniem jest tynk strukturalny. Gdzie tu jednak wymarzona cegła? Otóż możemy ten efekt uzyskać, przyklejając do ściany albo specjalne szablony, albo wykonując odpowiedni wzór z taśmy malarskiej. Na tak przygotowaną ścianę nakładamy tynk bądź gips szpachlowy. Po wyschnięciu po prostu odklejamy szablon lub taśmę, odsłaniając w ten sposób miejsca, które imitować będą fugi. Co dalej? To już zależy od naszej inwencji. Wiele osób decyduje się w takim przypadku na ręczne malowanie imitacji cegły.
Zobacz także inne nasze inspiracje
[the_grid name=”related post type 3″]

Jak przygotować garden party?

Jak przygotować garden party?

Najlepsza zabawka dla twojego pupila

Najlepsza zabawka dla twojego pupila

Wnętrze w stylu modern

Wnętrze w stylu modern

Ciepłe i kolorystyczne wnętrza w jednym kadrze

Ciepłe i kolorystyczne wnętrza w jednym kadrze

Niezbędnik ucznia!

Niezbędnik ucznia!

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności