Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Berlin śladami architektury

Berlin śladami architektury

Stolica Niemiec to tętniąca życiem, blisko 3,5 milionowa metropolia. Warto bliżej przyjrzeć się jej architekturze, która mówi wiele o burzliwej historii tego miasta, jego kulturze i mieszkańcach. Co zobaczyć, gdy do dyspozycji jest tylko jeden dzień?

Berlin śladami architektury

Klucz do zwiedzania Berlina? Jest ich wiele! Warto się wybrać szlakiem street artu, śledząc murale i gaffiti najlepszych artystów; można się udać w kulinarną podróż po najlepszych restauracjach, wyróżnionych przez przewodniki Michelin i Gault & Milleau, można w końcu podążyć za artystyczną bohemą, skupioną w dzielnicy Kreuzberg. Tym jednak, co najbardziej nadaje dziś charakteru temu miastu, jest jego niepowtarzalna architektura.

Berlin śladami architektury

RANEK

Wycieczkę rozpocząć możesz zaraz przy brzegach Sprewy. To tu nierzadko skomplikowana, kontrowersyjna przeszłość Niemiec łączy się z jej obecną, demokratyczną współczesnością. Tu wznosi się majestatyczny budynek – Reichstag. Obecna siedziba Bundestagu została wybudowana pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym, następnie była kilkukrotnie przebudowywana, m.in. po wielkim pożarze w 1933 roku i po bombardowaniach podczas II wojny światowej i Bitwy o Berlin. To idealne miejsce na krótką lekcję historii, bo gmach ten był niemym świadkiem zmieniania się ustrojów: od Cesarstwa Niemieckiego, przez Republikę Weimarską i III Rzeszę, aż po czasy zjednoczenia Niemiec.

Bundestag można zwiedzać, możliwe jest także wejście na szklaną kopułę. W tym celu najlepiej się wcześniej zarejestrować on-line na stronie internetowej.

Berlin śladami architektury

Poszukajcie Bramy Brandenburskiej w swoich… kieszeniach! Znajduje się na rewersach drobnych monet 10-, 20- i 50-eurocentowych.

Mur berliński dzielił miasto na dwie części, wschodnią i zachodnią – i choć dziś zniwelowano już wiele różnić pomiędzy obiema stronami, historia wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Blisko Reichstagu położona jest Brama Brandenburska – symbol zjednoczenia niemieckiego niegdyś rozdzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Wybudowano ją w latach 1788-1791, za wzór mając słynne Propyleje, czyli bramę prowadzącą na ateński Akropol. Zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa, jest wysoka na 26 m i szeroka na 65,5 m, a jej szczyt wieńczy kwadryga, czyli rzeźba przedstawiająca rzymski powóz dwukołowy.

POŁUDNIE

Od Bramy można udać się dalej spacerem słynną aleją Unter Den Linden, mijając Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, ambasady, Bibliotekę Państwową, teatr operowy czy budynek słynnego Uniwersytetu Humboldtów. Po lewej stronie, nad rzeką, wznosi się Katedra Berlińska. Budowlę w obecnym kształcie Niemcy zawdzięczają cesarzowi Wilhelmowi II (z którego rozkazu powtsała m.in. Dzielnica cesarska w Poznaniu). Neorenesansowa katedra podkreślać miała potęgę Hohenzollerów. Położona jest na Spreeinsel, wyspie na Sprewie, w której północnej części znajdują się wspaniałe muzea: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe i Stare Muzeum oraz Starą Galerię Narodową.

Berlin śladami architektury

Fani architektury starożytnej koniecznie powinni zobaczyć Pergamonmuseum, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa (ołtarz pergamoński).

POPOŁUDNIE

Z Wyspy Muzeów czas przedostać się dalej na wschód. Oto strzelista Fernsehturm – wieża telewizyjna. Rocznie odwiedza ją około miliona osób, a jej największą atrakcja jest restauracja położona w kuli na samym szczycie – rozpościera się stąd bajeczny widok na cały Berlin. Stąd już blisko na Alexander Platz, mieszczącym dworce kolei i metra – zarówno kiedyś, jak i dziś symbol wielkomiejskiego życia w stolicy. Władze Berlina wschodniego rozpisały plan przebudowy placu w latach 60., a plac uzyskał charakter architektury socjalistycznej. To wtedy postawiono tam też Zegar Światowy Urania.

Alfred Döblin unieśmiertelnił to miejsce w swojej książce o znamiennym tytule „Berlin Alexander Platz”.

Berlin śladami architektury

Z lat 60. przenieść się można do 80. – a właśnie blisko 30 lat temu swój początek miało Muzeum Żydowskie w Berlinie. W wyniku ogłoszonego wtedy konkursu architektonicznego wybrano projekt Daniela Libeskinda – okazało się to dla niego przepustką do światowej kariery tego polsko-amerykańskiego architekta. Zaproponowana przez niego surowa, ostra bryła, pełna łamań i nacięć, nawiązuje do cierpienia i bólu, jaki stał się udziałem Żydów. Jest też symbolicznym ukazaniem Gwiazdy Dawida.

WIECZÓR

Inny znany berliński plac – Potsdamer Platz – ma już zupełnie inny charakter niż socjalistyczny „Alex” – nowoczesne, drapieżne wieżowce przypominają, że Berlin to jedno z najważniejszych miejsc w XXI-wiecznej Europie. Warto zwiedzać go właśnie wieczorem, gdy podświetlane elementy fasad i elewacji wywierają największe wrażenie. Europejska siedziba jednej z najsłynniejszych japońskich firm, Sony Centre ze szkła i stali, szczególnie udanie wykorzystuje grę świateł na swoim dachu. Szklane przekrycie przypominające namiot rozświetlane jest pulsującymi kolorami. Monolityczny kompleks Sony projektu Helmuta Jahna mieści nie tylko biura, lecz także nowoczesne kino, butiki i restauracje. Największą z działek na placu Poczdamskim zakupiła firma Daimler, zatrudniając do sporządzenia planu urbanistycznego Włocha, Renzo Piano – tu również oprócz biurowców znajdują się budynki o charakterze rozrywkowym i usługowym, tętniące życiem do późnych godzin nocnych.

 

Berlin śladami architektury

Plac Poczdamski był niegdyś podzielony na dwie części. Po rozebraniu muru berlińskiego, w 1990 roku Roger Waters zagrał tu wielki, darmowy koncert, zatytułowany „The Wall”.

Jak stworzyć domowe spa?

Jak stworzyć domowe spa?

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

Podłogowe ABC

Podłogowe ABC

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Back to school – pokój ucznia

Back to school – pokój ucznia

Remont zimą – jak go przeprowadzić

Remont zimą – jak go przeprowadzić

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności