Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Drzwi przesuwne – rozwiązanie do małego mieszkania

Drzwi przesuwne – rozwiązanie do małego mieszkania

Mały metraż to niezwykłe wyzwanie dla osób urządzających własny kąt. Liczy się bowiem każdy centymetr. Z pewnością rozwiązaniem, które w takim przypadku warto wziąć uwagę, są drzwi przesuwne i łamane. Pozwolą one zaoszczędzić przestrzeń, a przy tym, odpowiednio dobrane, zyskają również walor estetyczny.

Kawalerki oraz dwupokojowe, ale małe mieszkania, to przestrzeń zazwyczaj nieustawna. Ciężko je więc zaaranżować tak, by – mówiąc wprost – nie zagracić miejsca. Jedną z bolączek mieszkańców są tradycyjne drzwi skrzydłowe, które zajmują stosunkowo dużo miejsca, zwłaszcza w trakcie otwierania i zamykania. Dlatego też wielu właścicieli mieszkań decyduje się na całkowite usunięcie drzwi do kuchni czy pokoików. O ile jednak osoba samotna może się na takie rozwiązanie zgodzić, o tyle rodzina może już mieć z tym problem. Poza tym drzwi do łazienki, z różnorakich względów, usunąć po prostu nie możemy. Jak więc zaoszczędzić miejsca na drzwiach właśnie?

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w kawalerkach. Powinny jednak o nim pomyśleć również osoby, które projektują własne mieszkanie i mają wpływ na budowę i rozkład ścianek działowych. Drzwi takie można bowiem zamontować… w ścianie.

W praktyce wygląda to tak, iż między ściankami kartonowo-gipsowymi montujemy specjalną kasetę, w którą chowa się skrzydło. To rozwiązanie niemal idealne, bowiem drzwi po otwarciu praktycznie znikają i w ogóle nie zajmują przestrzeni użytkowej.

Jeśli jednak nie mamy możliwości zastosowania systemu kasetowego, możemy drzwi przesuwne zamontować na ścianie. W takim przypadku niezbędna jest instalacja odpowiedniej prowadnicy przykrytej potem maskownicą. Pamiętać jednak musimy, że takie drzwi możemy zastosować tylko w takim miejscu, gdzie ściana po lewej lub prawej stronie otworu drzwiowego będzie wystarczająco szeroka, by zmieścić przesuwne skrzydło. Jednocześnie ściana taka zostanie wyłączona z planu meblowania mieszkania, co przy małym metrażu bywa problematyczne.

Wadą obu rozwiązań jest natomiast fakt, iż systemy te nigdy nie będą miały takiego poziomu szczelności, jak klasyczne drzwi skrzydłowe na zawiasach. Ceną zaoszczędzonego miejsca jest więc znacznie mniejsza dźwiękoszczelność chociażby.

Drzwi łamane

To bliski kuzyn drzwi przesuwnych, który zajmuje mniej miejsca, niż klasyczny system skrzydłowy, za to pozostaje nieco bardziej problematyczny, niż wersja przesuwna. Powierzchnia drzwi łamanych (składanych) składa się z co najmniej dwóch elementów połączonych ze sobą zawiasami. Montujemy je na prowadnicy zainstalowanej w górnej części otworu drzwiowego. Drzwi takie zajmują po złożeniu więcej powierzchni użytkowej niż przesuwne, ale wciąż mniej, niż klasyczne.

Mimo sporej funkcjonalności jest to rozwiązanie, które nie cieszy się zbytnią popularnością z uwagi na… wspomnienia z PRL. W Polsce modne były swego czasu tak zwane drzwi harmonijkowe (wariant łamanych) – nieestetyczne i wykonane z materiałów o niskiej jakości. Nie należy się jednak w żadnym wypadku sugerować przeszłością, bowiem współczesna wersja systemów łamanych oferuje bardzo estetyczne i ciekawie zaprojektowane produkty, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych mieszkaniach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku drzwi przesuwnych, te łamane również nie zagwarantują nam wysokiego poziomu szczelności. Pozostają jednak interesującym rozwiązaniem wartym przemyślenia.

Projektuj, wybieraj, kupuj!

Łamane, przesuwne, zewnętrze czy chowane w ścianie, z oknem lub bez, błyszczące, matowe, jasne, ciemne, kolorowe – wybór w tej materii jest praktycznie nieograniczony. Śmiało więc możemy umeblować i urządzać przytulne gniazdko, a pod nasz projekt wybrać odpowiedni system drzwiowy. Oferta rynkowa jest naprawdę bogata.

POLECANY PRODUKT

 

 

Jak wybrać szelki dla psa?

Jak wybrać szelki dla psa?

Sztuka relaksu

Sztuka relaksu

Podróżnicze konta na Instagramie

Podróżnicze konta na Instagramie

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Świece zapachowe – przegląd i umiejscowienie

Świece zapachowe – przegląd i umiejscowienie

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności