Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi to bez wątpienia istotny element wystroju wnętrz, choć wciąż zbyt rzadko pamięta się o tym, że ich stylizacja może mieć istotny wpływ na wizerunek naszych domów. Jak zatem dobrać kolor drzwi, by stał się prawdziwą zaletą?

Kolor to rzecz gustu, powiadają, jednak istnieją pewne kanony. które sprawiają, że możemy mówić o jego dobrym lub złym doborze. Rozświetlanie czy kontrastowanie pomieszczeń rządzą się swoimi prawami, których znajomość pozwoli nam odpowiednio urządzić prywatną przestrzeń.

Modna biel?

Biel nigdy nie wychodzi z mody, a fakt, że to kolor podstawowy, nie umniejsza jej znaczenia. Biel nie musi więc być tania w odbiorze. Co więcej, modne ostatnio w Polsce klimaty skandynawskie to między innymi właśnie białe drzwi. Doskonale pasują one do jasnych wnętrz i surowego wystroju podkreślanego np. przez tynki strukturalne.

Zaletą białych drzwi jest fakt, że znakomicie korespondują z ramami okiennymi w tym samym kolorze. Są też uniwersalne, gdyż biel komponuje się z każdym kolorem, choć oczywiście z ciemnymi barwami tworzy duży kontrast. Pozwalają też na rozświetlenie pomieszczeń.

Mimo wszystko jednak nie będą się nadawać do mrocznego pokoju umeblowanego na ciemno, bowiem stanowiłyby jawny dysonans. Pamiętajmy też, iż białe drzwi najtrudniej utrzymać w czystości.

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

A co z czernią?

Choć czerń zdaje się również być kolorem uniwersalnym, czarne drzwi znajdują zastosowanie znacznie rzadziej niż białe. Zestawione z ciemną podłogą będą zbyt ciężkie. W ciemnych pomieszczeniach – zbyt ponure. Czy zatem czerń w tej materii ma jakiekolwiek zastosowanie?

Duże, nowoczesne wnętrza śmiało możemy takimi drzwiami ozdabiać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z jasnymi podłogami i ścianami. Ale uwaga! Pamiętajmy, że nawet w takim przypadku wiele będzie zależeć od umeblowania, które powinno tworzyć ze skrzydłami drzwiowymi jednolitą całość.

Magia szkła

Wielu z nas, słysząc o drzwiach szklanych, ma nie do końca sympatyczne skojarzenia z socjalistyczną ich wersją ze sklejki wyposażoną w szkło ornamentowe, dziś już mocno passé.

Tymczasem w ofercie producentów i dystrybutorów odnajdziemy multum drzwi szklanych, które charakteryzują się nowoczesnym stylem, szykiem i elegancją! Wśród nich najbardziej popularne pozostają wersje ze szkłem mlecznym, które z jednej strony rozświetla pomieszczenia, z drugiej – zapewnia stosowną intymność. Często też pełni funkcję praktyczną. Dzięki takim drzwiom wiemy, czy któryś z domowników zajął właśnie łazienkę i nie musimy szarpać za klamkę, by się o tym przekonać.

Nie bez znaczenia jest też kształt elementów szklanych. Bardzo modne są drzwi z jednym wąskim pionowym oknem, z kilkoma poziomymi czy z tzw. bulajem, czyli okrągłym oknem “okrętowym”. Szalenie interesująco przedstawia się w takim przypadku rama osadzonego w drzwiach szkła.

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Zdobienia? Czemu nie?

Drzwi nie muszą być płaskie. W Polsce dużą popularnością cieszą się również wersje płycinowe lub filongowe, czyli takie, które ozdobione są tłoczeniami lub elementami wypukłymi w postaci dodatkowych listew. Czy takie wzory aby na pewno wciąż są modne?

I tak, i nie. Jeśli mamy na myśli najtańsze wzory rodem z lat 90. ubiegłego wieku, wciąż jeszcze pokutujące w sprzedaży i najczęściej wzbogacone o okna ze szkłem ornamentowym, to faktycznie wzór taki wyszedł z mody już dawno.

Jeśli jednak urządzamy duże pomieszczenia w stylu klasycznym (zwłaszcza rezydencje mieszczańskie, dworki czy wnętrza w stylu kolonialnym), warto pomyśleć o drzwiach, które podkreślą ich niezwykły charakter. Ale uwaga! W takim przypadku musimy też pomyśleć o odpowiedniej, stylizowanej stolarce okiennej!

Dobre rady

Pamiętajmy, że drzwi powinny być dopasowane kolorystyką do listew przypodłogowych. Statystyki wskazują, iż o tym zapominamy najczęściej!

Światło ma znaczenie! Pomieszczenia, które mają go mało, najczęściej chcemy rozświetlić jasnymi, dodatkowo przeszklonymi drzwiami.

Detale są ważne! Kolor skrzydła drzwiowego to nie wszystko, bowiem liczy się też wykończenie. Czy drzwi są przeszklone? Jeśli tak, czy okno jest prostokątne, czy może to bulaj? Jakiego typu okucia zastosowano? Nie zapominajmy też o zawiasach, bo ich kolor również ma znaczenie.

Drzwi mogą optycznie powiększać pomieszczenia. Jak? Wystarczy zastosować wersję z lustrem. Dodatkowo staną się w ten sposób podwójnie funkcjonalne.

Nie bójmy się kolorów! Róż, czerwień, zieleń. błękit? Czemu nie? Ważne, by uniknąć dysonansu barw, jednak nikt nie może odebrać nam wyobraźni. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie kolorowo, śmiało możemy sobie na to pozwolić!

Remont zimą? To możliwe!

Remont zimą? To możliwe!

Savoir-vivre turysty

Savoir-vivre turysty

Balkon bezpieczny dla kota

Balkon bezpieczny dla kota

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

5 najbardziej oryginalnych mieszkań na Airbnb

5 najbardziej oryginalnych mieszkań na Airbnb

5 pomysłów na sobotnie śniadanie

5 pomysłów na sobotnie śniadanie

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności