Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Drewniane stropy we wnętrzach – jak wydobyć ich potencjał?

Drewniane stropy we wnętrzach – jak wydobyć ich potencjał?

Stropy we wnętrzach pełnią ważną funkcję wspierania konstrukcji pomiędzy piętrami i dodają stabilności budynkowi. Najczęściej warstwę wierzchnią przykrywa się tynkiem, tworząc jednolity sufit, jednakże drewniana kompozycja może być rewelacyjnym sposobem na wydobycie z wnętrza rustykalnego charakteru i aranżacji z pazurem.

Prawda jest taka, że każdy naturalny materiał wprowadza do wnętrza zupełnie inną energię. Duża obecność kamienia dodaje elegancji i surowości, natomiast drewno – ciepła i rodzinnej atmosfery. Takie stropy nie muszą być koniecznie zasłaniane warstwą gipsu, a można wydobyć z niego potencjał różnymi trickami dekoracyjnymi. Wystrój diametralnie się zmieni, będzie naturalny, prosty, ciepły, niekiedy i rustykalny. To jednak nie oznacza, że drewniany strop nie sprawdzi się w stylu scandi czy nowoczesnych aranżacjach. Zobacz zastosowanie z belkami i inspiruj się przy aranżacji swojego mieszkania.

Domek na wsi w miejskiej dżungli

Patrząc na naszą pierwszą inspirację, od razu kojarzy nam się domek na wsi. Spokojny, naturalny klimat, a za oknem czekają kwiaty słoneczników oraz grządki z sadzonkami. Jednak takie wnętrze może przyozdobić i mieszkanie w kamienicy, w której widoczne są drewniane stropy (co jest często spotykane).

Aby dopracować efekt, wystarczy belki oszlifować, pomalować lakierem bezbarwnym (dla zaimpregnowania), a całe wnętrze urządzić w naturalnym klimacie. Pożądane będą tutaj drewniane podłogi (tradycyjny parkiet, deski sosnowe) oraz meble w stylu vintage. Takim oto sposobem, możemy wprowadzić spokój, wiejski klimat w środku miasta i mieć swoją własną oazę spokoju.

Pod zachodzącym słońcem Toskanii

Naturalne, wiejskie domy, drewniane stropy i piękne widoki zza okna. Mamy kolejną inspirację, która idealnie wpisze się w klimat Toskanii. Białe wnętrza, tylko niezbędne meble i ten magiczny sufit! Jak widać, został on wykończony deskami, a sam strop przylega prostopadle do wykończenia, tworząc harmonię, ład i odprężający klimat miejsca.

Jak połączyć styl scandi z drewnianym stropem?

Już wspominaliśmy, że w stylu skandynawskim, w którym dominuje oszczędność w dodatkach, drewniany stop znajdzie swoje miejsce. Nie tylko rustykalny klimat dominuje w takim wykończeniu, a po zdjęciu widać, że będzie on nieodłącznym elementem i scandi, jeżeli od początku podejdziemy konsekwentnie do aranżacji pomieszczeń.

Pierwszą zasadą, której należy się trzymać to kolor. Drewniany strop powinien w większości przypadków być biały – podobnie jak ściany, meble czy inne elementy wykończeniowe. Dlaczego? Ponieważ przy połączeniu mebli wykonanych z drewna (i w ich naturalnym kolorze), nie będzie nadmiaru barw, faktur i dodatków, które mogą doprowadzić do braku ładu, który wskazany jest w takim wykończeniu.

Wysokie sufity? Drewniany strop wygładzi pomieszczenie

Ostatnią inspiracją, jaką chcemy przedstawić to sposób na aranżację pomieszczeń, w których dominują wysokie sufity. Najczęściej spotykamy je w starym, przedwojennym budownictwie – kamienicach, w których też nie brakuje drewnianych stropów. Domy z poddaszem, mieszkania na ostatnich piętrach, a nawet niektórzy deweloperzy coraz chętniej realizują budynki mieszkalne z wysokimi stropami – dlatego też ta propozycja może znaleźć zastosowanie w wielu wnętrzach!

Wysokie sufity zawsze tworzą pewne dysproporcje, szczególnie gdy metraż pomieszczenia po podłodze nie należy do dużych. Aby go optycznie obniżyć, dodać intymnego charakteru – wystarczy, że drewniany strop stanie się głównym elementem pomieszczenia. Ciemny brąz, łączenie poziomymi deskami – ot, w prosty sposób sprawimy, że ta wysokość zupełnie nie będzie odczuwalna.

Drewniane stropy pozwalają na nieograniczone możliwości aranżacyjne. Nie są zarezerwowane tylko dla jednego stylu w wykańczaniu, dlatego wierzymy, że każdy znajdzie inspirację, która przekona go, do tego rozwiązania.

Przygotuj się na zakończenie roku

Przygotuj się na zakończenie roku

Kuchenny zawrót głowy

Kuchenny zawrót głowy

Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym na Instagramie

Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym na Instagramie

Acai bowl – czym jest?

Acai bowl – czym jest?

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności