Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Doniczki z makram – krok po kroku

Doniczki z makram – krok po kroku

Rośliny to nie tylko “zielone filtry” produkujące tlen, oczyszczające i nawilżające powietrze, ale przede wszystkim wspaniała ozdoba większości wnętrz. Makramy zaś są nieodłącznym elementem pomieszczeń w stylu boho i tych utrzymanych w klimacie urban jungle. Zastanawiasz się, jak stworzyć podwieszany kwietnik, który urozmaici wygląd Twojego domu?

Do niedawna sposobów na efektowne eksponowanie roślin doniczkowych było niewiele. Kwiaty zazwyczaj znajdują swoje miejsce na parapecie, podłodze i stole. A gdyby tak podnieść nieco poprzeczkę i zabawić się na wysokości? Makrama to modne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią wyraziste (również orientalne) dodatki i aranżowanie wnętrz po swojemu. Pewnie zastanawiasz się czym ona w ogóle jest? To starożytna technika splotów, w której wykorzystuje się naturalne sznurki – bawełniane czy te z lnu i konopi. Fani rzemiosła z pewnością od razu zakochają się w tym stylu. Dzięki specjalnym węzłom i warkoczom można wypleść oryginalne elementy wystroju – oprócz kwietników są to również łapacze snów, ścienne maty i drobna biżuteria. Choć przy tworzeniu makram zazwyczaj sięga się po białe i beżowe sznurki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać tym elementom nieco kolorytu i wybrać te w ciemnych barwach, a nawet wielokolorowe.

Prosty kwietnik z makramy w kilku krokach

Sposobów wyplatania kwietników są dziesiątki! Czym takie podniebne doniczki się od siebie różnią? Liczbą i rodzajem splotów, stopniem trudności ich wykonania, jak i oczywiście rozmiarem  – w zależności od wielkości rośliny, która w takim kwietniku zawiśnie. Na początek, dla przełamania pierwszych lodów, warto jednak wybrać coś prostego, a jednocześnie uniwersalnego i pasującego do wielu stylów aranżacyjnych. Jak zacząć przygodę z wyplataniem? W tym przypadku będziesz potrzebować:

 

– sznurka w wybranym kolorze,

– nożyczek,

– kwiatka i doniczki.

Krok 1.

Przygotuj osiem równej długości kawałków sznurka, a następnie zawiąż wszystkie na supeł i rozdziel na cztery pary sznurków.

 

Krok 2.

Weź doniczkę. Przyłóż do jej spodu cztery pary sznurków w taki sposób, aby „stworzyły” cztery ćwiartki. Jeśli doniczka posiada otwór, powstały wcześniej supeł włóż do jej środka – ułatwi to znacznie prace w następnych krokach.

 

 

Krok 3.

Przyszedł czas na supełki. Zacznij od wykonania supełków na każdej z czterech stron doniczki – łącząc ze sobą po dwa sznurki w każdej parze.

 

Krok 4.

Kolejne supełki stworzysz dobierając po jednym sznurku z sąsiadujących ze sobą par. Czynność tę powtarzaj do momentu wyplecenia pożądanej wysokości kwietnika.

 

Krok 5.

Zawiąż wszystkie sznurki na supeł z “otworem”, na którym zawiśnie kwietnik. Kieruj się wysokością, na której powiesisz swoje dzieło. Gotowe!

Sprytne sposoby na dobre sprzątanie

Sprytne sposoby na dobre sprzątanie

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym na Instagramie

Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym na Instagramie

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Wnętrze w stylu modern

Wnętrze w stylu modern

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności