Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Domowe biuro – gdzie i jak je zaaranżować

Domowe biuro – gdzie i jak je zaaranżować

Coraz bardziej powszechną formą pracy jest praca zdalna. Równie często zdarza się, że część zadań niestety trzeba dokończyć w domu. W obu tych przypadkach stajemy przed wyborem miejsca i sposobem aranżacji domowego biura. Z pewnością powinno ono sprzyjać skupieniu, wywoływać entuzjazm i jednocześnie stanowić wygodną przestrzeń, wydzieloną od pozostałych części mieszkania.

Jeżeli w domu znajduje się dużo wolnej powierzchni, a tego rodzaju praca stanowi główną formę wykonywanych zadań, warto zaaranżować biuro w osobnym pomieszczeniu. Wówczas jesteśmy w stanie lepiej oddzielić czy też zachować balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym we wnętrzu własnego mieszkania. Również istotne przy projekcie jest, czy w gabinecie będą przyjmowani klienci czy jedynie będzie to przestrzeń do samodzielnej pracy, w zaciszu domowym.

Podział przestrzeni

Stanowisko pracy – biurko, powinno być duże, posiadać długi i szeroki blat, a także kilka szuflad na najpotrzebniejsze przedmioty. Komfort zapewni nam szerokość co najmniej 75 cm. Dobrze jeśli blat będzie skierowany krótszym bokiem do okna, najlepiej tak, żeby światło padało z jego lewej strony (natomiast w przypadku osób leworęcznych – z prawej). Warto zamontować lub postawić na  biurku lampkę, której lokalizacja powinna uwzględniać te same wytyczne co w przypadku źródła światła dziennego. Nad biurkiem można zainstalować tablicę korkową lub metalowe organizery, na których będzie można umieszczać kartki z najważniejszymi informacjami. Ściana, pomalowana na czarno, pozwoli na wykonywanie kredowych notatek. Monitor, na którym będziemy pracować, powinien mieć dużą przekątną i być dostosowany do konkretnie naszej wysokości i poziomu wzroku. Wygodne, regulowane  krzesło o ergonomicznych kształtach, dopasowujące się do pleców podwyższy komfort użytkowania. Nie można zapomnieć o wolnej przestrzeni na nogi. Niepoprawna pozycja, niedopasowane meble i długotrwałe pochylanie się nad biurkiem może prowadzić do schorzeń kręgosłupa. W gabinecie powinny znaleźć się regały na segregatory, dokumentację czy też książki. Kolorystyka powinna być stonowana, lepiej unikać silnych kontrastów. Domowe biuro może mieć natomiast pastelowe kolory ścian.

Domowe biuro – gdzie i jak je zaaranżować

Sprytne rozwiązania

W przypadku małych mieszkań i niewielkich pomieszczeń należy szukać sposobów na sprytne wydzielenie przestrzeni do pracy i jej optymalne wykorzystanie. Jest to o wiele trudniejsze niż w przypadku dysponowania osobnym pomieszczeniem. Często wiąże się z zastosowaniem mebli projektowanych na wymiar. Jednym z pomysłów może być wydzielenie części pokoju dziennego niską ścianką działową lub atrakcyjnym parawanem. Wykończenie przegrody będzie przykuwającym uwagę elementem pomieszczenia. Obudowę stelaża może stanowić płyta mdf, kamień lub ciekawa fotografia. Za taką ścianą, również w formie demontowalnej lub przesuwnej, może znaleźć się świetne miejsce do pracy.

Meble wielofunkcyjne

Innym rozwiązaniem może być wielofunkcyjny mebel, który otwarty będzie stanowić miejsce pracy a zamknięty ozdobną półkę. Natomiast biurko ukryte w meblu, po zamknięciu jego skrzydeł będzie przypominać ubraniową szafę. Coraz bardziej popularna jest praca na niewielkich rozmiarów laptopach. Na rynku dostępne są biurka ścienne, które sprawdzą się doskonale jako  podpora dla tego rodzaju sprzętu. W chwili zakończenia pracy, blat możemy po prostu zamknąć. Ciekawymi meblami są tradycyjne, choć niejednokrotnie bardzo oryginalne w formie, niewielkie sekretarzyki.

Poszukiwać miejsca na  niewielką przestrzeń biurową możemy we wszelkiego rodzaju wnękach, zarówno w pomieszczeniach, jak i korytarzu. Nawet nieduży metraż można świetnie zaaranżować, liczy się pomysł. W takiej wnęce zmieści się blat nad którym można zainstalować wiszące półki, pod nimi zamontować listwę oświetleniową LED. Przestrzeń tę możemy na co dzień przesłonić przesuwnymi drzwiami.

Ciekawym rozwiązaniem będzie aranżacja biura pod schodami. Jest to dobre wykorzystanie nieużytkowanej do tej pory przestrzeni. Biurko można umieścić także pomiędzy regałami zajmującymi całą ścianę pomieszczenia. Przedłużenie parapetu stanie się doskonałym blatem roboczym.

Świetnym miejscem do pracy będzie odpowiednio zaaranżowana przestrzeń na antresoli. To doskonałe miejsce koncentracji i odosobnienia. Również to co znajdzie się na biurku, nie będzie bezpośrednio widoczne dla pozostałych domowników.

Domowe biuro możemy spróbować umieścić także w sypialni, na przykład w postaci tradycyjnego biurka, które może równocześnie posiadać funkcję toaletki lub też indywidualnego mebla zaprojektowanego jako przedłużenie łóżka, na całej jego szerokości. Wówczas możemy dopasować odpowiednią dla siebie szerokość blatu, ilość szuflad lub ukrytych schowków. Oddzielenie łóżka od biurka będzie stanowić niewysoka ścianka. Powstaje tym samym częściowe wydzielenie strefy nocnej od gabinetowej.

Złote wskazówki

W miejscu pracy powinniśmy jak najbardziej koncentrować swoją uwagę, w związku z tym w jego pobliżu nie powinny znajdować się elementy rozpraszające. Kolorystyka wnętrza nie może męczyć wzroku, blat nie powinien być wykonany z połyskującego materiału.  W trosce o swoje zdrowie warto zadbać o dobre oświetlenie. Najlepiej schować wszelkie drobiazgi i przetrzymywać w miejscu pracy jedynie najważniejsze przedmioty. Jednak nie wyklucza to zastosowania efektownych dodatków czy też kojącej zieleni. Domowe biuro powinno być utrzymane w charakterze całego mieszkania. Warto jest zwrócić szczególną uwagę na podział stref w domu, aby część przeznaczona od pracy była oddzielona od strefy nocnej i strefy relaksu.

Domowe biuro – gdzie i jak je zaaranżować
Balkonowe zacisze

Balkonowe zacisze

Saltwash – opis trendu i najciekawszych realizacji

Saltwash – opis trendu i najciekawszych realizacji

Zabawki dla domowych pupili

Zabawki dla domowych pupili

5 seriali, które zainspirują Cię podczas urządzania salonu

5 seriali, które zainspirują Cię podczas urządzania salonu

Jak wybrać szelki dla psa?

Jak wybrać szelki dla psa?

Najbardziej popularne kwiaty balkonowe

Najbardziej popularne kwiaty balkonowe

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności