Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Deska serów – jak ją skomponować?

Deska serów – jak ją skomponować?

Rozmaite spotkania i spędy towarzyskie to okazje, w których zazwyczaj przygotowujemy poczęstunek i przyrządzamy coś do podgryzania. Doskonałym pomysłem jest wówczas deska serów, która nie tylko świetnie smakuje ale też dobrze prezentuje się postawiona na stole. Jak ją prawidłowo skomponować i o czym należy pamiętać?

Typowa plateau de fromage to drewniana, kamienna lub ceramiczna patera z kilkoma rodzajami sera, które podaje się w otoczeniu innych smakołyków podkreślających ich smak. Ten rodzaj przekąsek zawdzięczamy oczywiście Francuzom – w końcu to jedni z największych miłośników sera i prawdziwi eksperci w tej dziedzinie. Tradycyjnie deska serów pojawiała się na stole po głównym daniu, ale jeszcze przed deserem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podczas urządzanej imprezy towarzyskiej czy wieczornego spotkania podać ją w ramach przystawki lub wyrafinowanej przekąski. Należy zwrócić uwagę, by patera prezentowała się estetycznie – jej wygląd jest równie ważny, co zawartość. Nie może posiadać wyszczerbień, spękań, zacieków lub przebarwień powstałych z powodu wilgoci, a ułożone na niej produkty powinny zachęcać i kusić do ich skosztowania.

Idealna kompozycja

Idealna zestawienie na plateau de fromage to kompozycja od trzech do maksymalnie sześciu różnorodnych gatunków sera – nie zaleca się wykraczania poza tę liczbę, gdyż zbyt duża ilość smaków nie sprzyja przyjemnej degustacji. Sery należy rozmieścić tak, by nie stykały się ze sobą – mogłoby to spowodować wymieszanie się ich aromatów i w efekcie zaburzyć doznania smakowe. Degustację najlepiej zacząć od najdelikatniejszych gatunków, a zakończyć na tych ostrzejszych. Przed podaniem warto wyjąć sery z lodówki minimum godzinę wcześniej – ich temperatura nie powinna być dużo niższa niż temperatura otoczenia.

Na desce serów możemy położyć następujące gatunki i rodzaje serów:

– pleśniowe (takie jak camembert, brie),

– miękkie (np. feta, mozarella),

– półtwarde (np.  cheddar),

– twarde (np. parmezan, Grana Padano),

– wędzone (np. nasz polski oscypek),

– z rozmaitymi dodatkami, takimi jak orzechy, zioła,

– sery owcze lub kozie.

Deska serów – jak ją skomponować?

Instrukcja krojenia

Deskę serów można podać na dwa sposoby – ułożyć na niej sery w dużych kawałkach i podać noże do krojenia (do każdego sera osobny) lub wcześniej podzielić przekąski na mniejsze kawałki. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie pokrojenie serów. Te okrągłe, takie jak camembert, kroimy niczym tort, w trójkątne kawałeczki. Sery o kształcie trójkąta dzielimy ukośnie, od czubka aż do szerszego końca, natomiast podłużne kroimy na plasterki około centymetrowej grubości. Sery twarde, typu parmezan, Grana Padano oraz długo dojrzewające sery owcze najlepiej jest podzielić rękami lub za pomocą specjalnych dłutek – w ten sposób nie tracą swojego wyjątkowego aromatu.

Nie tylko sery

Na desce serów powinny znaleźć się także dodatki podkreślające ich wspaniały smak i aromat. Kawałki jabłek i gruszek, winogrona lub suszone owoce (rodzynki, śliwki, daktyle, żurawina), a także oliwki, orzechy włoskie lub laskowe, pomidorki koktajlowe, pomidory suszone – oto produkty, które fantastycznie komponują się z różnymi rodzajami serów. Deskę można też przystroić świeżymi listkami rukoli lub roszponki. Poza serami powinniśmy podać gościom świeżę bagietkę lub krakersy, a z myślą o serach pleśniowych… konfiturę! Zgodnie z serową etykietą, masło nie jest mile widziane na stole, na którym stoi plateau de fromage.

Oczywiście, najlepszym napojem do takich przekąsek jest wino – idealny partner do sera. Także i tutaj istnieją reguły podawania i najlepsze połączenia smakowe, lecz w przypadku urozmaiconej deski serów najlepiej zdecydować się na jeden gatunek. Warto wybrać wówczas czerwone wytrawne wino, które będzie najbardziej uniwersalne i pasuje do wszystkich podanych przekąsek.

Deska serów – jak ją skomponować?
Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Halloweenowe ozdoby DIY

Halloweenowe ozdoby DIY

Gry towarzyskie na święta i sylwestra

Gry towarzyskie na święta i sylwestra

Zawód: dekorator

Zawód: dekorator

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności