Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Dekalog autostopowicza

Dekalog autostopowicza

Jedni kochają ten rodzaj podróżowania za to, że pozwala im poczuć smak wolności. Inni boją się nawet spróbować, przerażeni mrocznymi opowieściami „z trasy”. Jaki naprawdę jest autostop i co warto o nim wiedzieć?

Blog nasze-slady.pl zdefiniował autostop jako „sposób na podróżowanie i kosztowanie totalnej wolności”. Trudno tej definicji zaprzeczyć. Mówi się, że dzięki takiej formie przemierzania świata można poznać wielu ciekawych ludzi i przeżyć multum wyjątkowych przygód, a wszystko to za przysłowiowy grosz. Do podróży autostopem warto jednak odpowiednio się przygotować.

Po pierwsze: niezbędnik autostopowicza

Pamiętaj o wygodnym obuwiu, odzieży dostosowanej do warunków atmosferycznych, apteczce ze środkami pierwszej pomocy, porządnie zapakowanym plecaku i słynnym już kawałku kartonu, na którym napiszesz swoje miejsce docelowe, by kierowcy mogli je widzieć z daleka. Miej przy tym świadomość, że ważną kwestią jest… Twoja higiena – nikt nie będzie chciał zabrać w podróż samochodem osoby, która ma z tym problem.

Po drugie: zawsze planuj trasy

Autostop nie oznacza dowolności i tras wyznaczanych losowo. Kierowcy, którzy będą chcieli Ci pomóc, zmierzają do różnych miejsc, więc często będzie tak, że nie dojedziesz bezpośrednio do celu. Warto znać stacje pośrednie, szczególnie za granicą, gdzie nie raz natkniesz się na bariery komunikacyjne. Dużym ułatwieniem będzie mapa, na której możesz pokazać kierowcy, dokąd zmierzasz, a on wskaże, dokąd jedzie. Będziesz też mógł w trakcie jazdy kontrolować trasę.

Po trzecie: zawsze bądź otwarty i kulturalny

Pewne gesty przełamują bariery niezależnie od tego, w jakim kraju się znajdujesz. Jednym z takich uniwersalnych zachowań jest podanie ręki. Nie zapomnij też się przedstawić i szczerze się uśmiechnij. To stopi ewentualne

Dekalog autostopowicza

Po czwarte: rozmawiaj, ale…

Kierowcy, zwłaszcza samotnemu, przydaje się pilot, który z nim rozmawia. Nigdy jednak osoby prowadzącej auto nadmiernie nie zagaduj, by jej nie rozpraszać. Unikaj też kontrowersyjnych tematów. Polityka, religia, terroryzm, sprawa uchodźców – trudno zgadnąć, jak na te kwestie zapatruje się kierowca, a wystarczy obejrzeć wieczorny serwis informacyjny w jakiekolwiek telewizji, by przekonać się, że są to punkty zapalne. Na pewno też trzeba unikać snucia „mrocznych” opowieści. Kierowca, który usłyszy: „Dziękuję, że pan się zatrzymał, bo wszyscy boją się teraz autostopowiczów-morderców”, szybko zrezygnuje z Twojego towarzystwa.

Po piąte: dbaj o bezpieczeństwo

To, że ktoś postanowił Cię podwieźć, nie oznacza jeszcze, że możesz mu całkowicie zaufać. Pieniądze i dokumenty miej zawsze dobrze ukryte i trzymaj je przy sobie. Nie afiszuj się też z drogim telefonem komórkowym. Pamiętaj, by w bezpiecznym miejscu mieć zanotowane numery, pod które będziesz mógł zadzwonić, gdybyś stracił karty kredytowe. Kiedy podróżujesz poza granicami kraju, swój spis wzbogać także o dane polskich ambasad.

Po szóste: staraj się podróżować w towarzystwie

Kiedy stopem wyrusza z Tobą druga osoba, zawsze jest bezpieczniej. I nie chodzi tu tylko o ewentualne problemy z kierowcą. W trakcie podróży zawsze może przydarzyć się przykry wypadek losowy. Dobrze, jeśli druga osoba będzie wiedziała, kogo z Twojej rodziny w takim przypadku zawiadomić.

 

Dekalog autostopowicza

Po siódme: szukaj transportu na stacjach benzynowych

To miejsce postoju pełne ludzi, a więc dużo bardziej bezpieczne niż pobocze. Stacji jako miejsc publicznych unikają też różnej maści zmotoryzowane indywidua, których nie chciałbyś spotkać na swojej drodze.

Po ósme: utrzymuj stały kontakt z bliskimi

Melduj się znajomym lub rodzinie przynajmniej raz dziennie. Nie musisz wydzwaniać z drugiego krańca świata – wystarczy SMS o określonej lub w miarę stałej porze.

Po dziewiąte: zwracaj uwagę na zachowanie kierowcy

Jeśli kierowca wydaje Ci się zbyt nadpobudliwy lub w jakikolwiek sposób próbuje przekraczać Twoją strefę intymną (pomijając uścisk dłoni na powitanie), poproś o to, by Cię wysadził. Zachowuj się spokojnie, a swoją decyzję umotywuj na przykład potrzebą skorzystania z toalety.

Po dziesiąte: zawsze bądź wdzięczny

Wysiadając, podziękuj. Jeśli masz jakiś drobny suwenir dla obcokrajowca, podaruj mu go. To może być chociażby widokówka z Polski. Pozostaw po sobie miłe wrażenie. Dzięki temu kierowca, z którym podróżowałeś, chętnie pomoże także innym stopowiczom.

Dekalog autostopowicza
Jak zorganizować city break?

Jak zorganizować city break?

Bieganie jesienią i zimą

Bieganie jesienią i zimą

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Miękko i przytulnie

Miękko i przytulnie

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności