Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Ciche AGD dla Ciebie i Twojej rodziny

Ciche AGD dla Ciebie i Twojej rodziny

Wszyscy potrzebujemy ciszy. Zbyt głośne dźwięki działają negatywnie na układ nerwowy i sprawiają, że czujemy się zmęczeni. W świecie powszechnego hałasu dom winien być więc miejscem wytchnienia i ostoją ciszy. Tymczasem gdy tylko wrócimy w rodzinne pielesze, atakują nas zewsząd dźwięki... artykułów gospodarstwa domowego! Ba, niektóre wręcz burzą spokój nocnego odpoczynku! Stąd też coraz większa popularność cichego AGD.

Jak szeleszczą liście

By wiedzieć, czym jest hałas, należy zapoznać się z poziomami natężenia dźwięku. 10-20 decybeli (dB) osiąga szelest liści. 70 dB to domowy odkurzacz, czyli dźwięk, który już stanowczo przeszkadza nam w odpoczynku. 80 dB to ruchliwa droga lokalna. 100 dB z kolei zafundują nam motocykl bez tłumika, metro czy trasa kolejowa. 130 dB to młot pneumatyczny. Przy takim natężeniu dźwięku czujemy już fizyczny ból.

Warto dodać, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienny poziom hałasu nie przekraczał 50 dB.

Kuchenne hałasy

Kuchnia to źródło wielu hałasów. Wiele lodówek wydaje na tyle dziwne odgłosy, że jeden z producentów postanowił w żartobliwy sposób opisać je w instrukcji, porównując do brzęczenia muchy, przełamywanego krakersa, bulgotu nalewanego wina czy mruczenia przeciągającego się kota.

Tymczasem obok lodówki hałasować będą kuchenki w trakcie gotowania, zmywarki, elektryczne okapy kuchenne, wszelkiej maści miksery, blendery, malaksery, ciśnieniowe ekspresy do kawy (zwłaszcza te z młynkiem) czy krajalnice do chleba. A skoro już o hałasie mowa, nie można też zapominać o tradycyjnym polskim biciu kotletów!

Większość urządzeń kuchennych na szczęście głośna jest tylko wtedy, gdy doraźnie z nich korzystamy, jednak z braku czasu coraz częściej nastawiamy zmywarki późnym wieczorem, a lodówki wydają odgłosy niemalże przez całą noc. Czasem też, w przypadku większych kuchni, decydujemy się na instalację pralki automatycznej, która również nie pozwala nam zapomnieć o hałasie.

Ciche AGD dla Ciebie i Twojej rodziny

Cicho, coraz ciszej

Nic dziwnego, iż producenci uwzględniają obecnie potrzebę zachowania ciszy. Stąd osobna kategoria na etykietach informacyjnych, pokazująca, z jakim natężeniem dźwięku będziemy mieli do czynienia po instalacji i uruchomieniu zakupionego urządzenia. Dla przykładu pralki uchodzące za ciche, w czasie prania emitują dźwięk na poziomie 49-53 dB. Wartość ta jednak wzrasta w trakcie wirowania, osiągając nawet 75 dB.

Nieco lepiej ma się sytuacja z lodówkami. Duże urządzenia dzielone na chłodziarkę i zamrażarkę potrafią działać już w przedziale 37-38 dB. Są i takie, które generują szum poniżej 36 dB, ale w tym przypadku mowa o małych chłodziarkach na napoje, tak powszechnych w pokojach hotelowych.

Na pewno jednak powinniśmy zadbać o to, by nasza lodówka syczała, bulgotała i warczała z natężeniem dźwięku poniżej 40 dB. Dzięki temu dźwięki te nie będą nas rozpraszać, a najczęściej po prostu nie będziemy ich słyszeć.

Jak jednak sprawdzić, na ile głośne są interesujące nas lodówki? To proste! Każda z nich ma liczbę decybeli wypisaną w prawym dolnym rogu etykiety informującej również o klasie energooszczędności. Ponadto wyszukiwarki internetowe na stronach sieci AGD uwzględniają kryterium hałasu z dokładnością do jednego, dwóch decybeli.

Ostatnim sprzętem, którego praca może zakłócać na dłużej nasz spokój, jest zmywarka. Te urządzenia działają najczęściej w przedziale 41-52 dB. 11 decybeli to dość pokaźna rozpiętość, więc warto zastanowić się, na ile taki hałas będzie nam przeszkadzać. Być może warto celować właśnie w urządzenia, które działają najciszej, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, a mieszkanie nie należy do największych, więc dźwięki słyszalne są w każdym pomieszczeniu.

Stare, dobre sposoby

A co ze sprzętami, których używamy doraźnie i krótko? Nie ma sensu szukać młynków do kawy, które działałyby cicho, bo takich nie znajdziemy. Podobnie rzecz się ma z mikserami, krajalnicami i tym podobnymi urządzeniami, których silniki generują spory hałas. Najlepiej więc na czas takich prac po prostu zamykać kuchenne drzwi, odpowiednio wcześniej uszczelnione. Dzięki temu śpiącego niemowlaka nie obudzą dźwięki związane z przygotowaniem posiłków.

Cisza ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dziś, kiedy zewsząd otacza nas hałas. Zadbajmy o to, by nasz dom był prawdziwą jej ostoją!

Drugie śniadanie w pracy – 10 pomysłów na szybką przekąskę  


Drugie śniadanie w pracy – 10 pomysłów na szybką przekąskę  


Gorące drinki na zimną porę roku

Gorące drinki na zimną porę roku

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Zimowe must have w pielęgnacji skóry – o czym nie możesz zapomnieć?

Zimowe must have w pielęgnacji skóry – o czym nie możesz zapomnieć?

Balkon bezpieczny dla kota

Balkon bezpieczny dla kota

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności