Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Bieganie jesienią i zimą

Bieganie jesienią i zimą

W chłodniejszych miesiącach nie chcemy zwalniać tempa, jednak przerażają nas mróz, śnieg i deszcz. Czy jesienią i zimą można kontynuować treningi biegowe na zewnątrz? Jak się do nich przygotować? Na te i inne pytania dotyczące biegania w trudnych warunkach odpowiada ekspert – Przemysław Walewski.

Bieganie jesienią i zimą

Niejednokrotnie biegał Pan w ekstremalnych warunkach – który z tych biegów był najbardziej wymagający?

Najtrudniejszy był maraton w Etiopii i to nie ze względu na wysoką temperaturę, ale na położenie, bo upały znoszę dobrze – biegam nawet w temperaturze 35°C. W Etiopii biegłem jednak na wysokości około 2300 m n.p.m. po wygasłych wulkanach, a różnica wysokości niosła za sobą różnicę ciśnienia atmosferycznego.

Jak radzi Pan sobie w chłodnych miesiącach?

Zimowych warunków nie lubię, ale znoszę je równie dobrze jak letnie. Ważne jest hartowanie organizmu w zmiennych warunkach pogodowych. Systematycznie chodzę więc na saunę, która pozwala uodpornić organizm na zmiany temperatury.

Bieganie jesienią i zimą

Czy biegacze powinni się bać zimy?

Zimę należy oswoić i są na to sposoby. Nie ma problemu z zakupem specjalistycznej odzieży i butów. To doskonały czas na budowania siły biegowej. Powinniśmy biegać wolnej, ale wydłużać odcinki do 20-25 km. To zwiększa też naszą wydolność organizmu i spali tkankę tłuszczową – biegajmy więc w zakresie tlenowym. Przy temperaturze odczuwalnej minus piętnaście stopni Celsjusza powinniśmy jednak zrezygnować z treningu na dworze i zastąpić go pływaniem albo zajęciami ogólnorozwojowymi. Mroźne powietrze niszczy oskrzela, a w skrajnych przypadkach może nasilić objawy astmy.

Jakie akcesoria powinny się znaleźć w niezbędniku zimowego biegacza?

Unikajmy biegania pod wiatr i na otwartej przestrzeni. Na treningi ubierajmy się na cebulkę: na podkoszulek z tkaniny technicznej wkładamy cienką bluzę z długim rękawem, polar i ortalionową kurtkę z siateczką na podpince. Zimowe spodnie biegowe są cieplejsze niż standardowe leginsy, a skarpetki i obuwie też powinny być cieplejsze niż w pozostałych miesiącach. W niezbędniku zimowego biegacza powinny się znaleźć profesjonalne „kominy” i bandany, nieprzewiewna odzież zapobiegająca wychłodzeniu organizmu. Niezbędne będą też rękawiczki oraz opaska na czoło, dodatkowo zakładana pod czapkę. Dobrze też zaopatrzyć się w specjalne nakładki na buty, które ułatwiają bieganie po zamarzniętej nawierzchni i chronią przed odmrożeniami. Wiatr i wilgotność powietrza są największymi przeciwnikami biegaczy – im silniejszy wiatr i wyższa wilgotność, tym bardziej odczuwalne jest zimno.

Bieganie jesienią i zimą

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Jak po każdym treningu i tutaj trening należy zakończyć stretchingiem, jednak nie rozciągajmy się na dworze. Po powrocie do domu jak najszybciej zdejmijmy wilgotną odzież i wypijmy ciepłą herbatę, najlepiej z miodem, a zwieńczeniem aktywności niech będzie energetyczny przysmak, zjedzony bez wyrzutów sumienia.

Przemysław Walewskimaratończyk (podwójny mistrz Europy masters w maratonie), utytułowany biegacz, założyciel Poland Running Academy. Mistrz Polski Dziennikarzy w Biegach Górskich. Biega od 35 lat, a na liczniku ma 135 tysięcy przebiegniętych kilometrów.

Twórca projektów Wszystko o bieganiu (wszystkoobieganiu.pl) oraz Biegaj i zwiedzaj (biegajizwiedzaj.pl).

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Jesienna pielęgnacja roślin

Jesienna pielęgnacja roślin

Na co zwrócić uwagę wybierając dywan?

Na co zwrócić uwagę wybierając dywan?

Jak znaleźć tani lot – 5 lifehacków, które ułatwią Ci planowanie podróży

Jak znaleźć tani lot – 5 lifehacków, które ułatwią Ci planowanie podróży

Pielęgnacja ogrodu zimą

Pielęgnacja ogrodu zimą

Świąteczne i sylwestrowe dekoracje DIY

Świąteczne i sylwestrowe dekoracje DIY

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności