Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Bieganie jesienią i zimą

Bieganie jesienią i zimą

W chłodniejszych miesiącach nie chcemy zwalniać tempa, jednak przerażają nas mróz, śnieg i deszcz. Czy jesienią i zimą można kontynuować treningi biegowe na zewnątrz? Jak się do nich przygotować? Na te i inne pytania dotyczące biegania w trudnych warunkach odpowiada ekspert – Przemysław Walewski.

Bieganie jesienią i zimą

Niejednokrotnie biegał Pan w ekstremalnych warunkach – który z tych biegów był najbardziej wymagający?

Najtrudniejszy był maraton w Etiopii i to nie ze względu na wysoką temperaturę, ale na położenie, bo upały znoszę dobrze – biegam nawet w temperaturze 35°C. W Etiopii biegłem jednak na wysokości około 2300 m n.p.m. po wygasłych wulkanach, a różnica wysokości niosła za sobą różnicę ciśnienia atmosferycznego.

Jak radzi Pan sobie w chłodnych miesiącach?

Zimowych warunków nie lubię, ale znoszę je równie dobrze jak letnie. Ważne jest hartowanie organizmu w zmiennych warunkach pogodowych. Systematycznie chodzę więc na saunę, która pozwala uodpornić organizm na zmiany temperatury.

Bieganie jesienią i zimą

Czy biegacze powinni się bać zimy?

Zimę należy oswoić i są na to sposoby. Nie ma problemu z zakupem specjalistycznej odzieży i butów. To doskonały czas na budowania siły biegowej. Powinniśmy biegać wolnej, ale wydłużać odcinki do 20-25 km. To zwiększa też naszą wydolność organizmu i spali tkankę tłuszczową – biegajmy więc w zakresie tlenowym. Przy temperaturze odczuwalnej minus piętnaście stopni Celsjusza powinniśmy jednak zrezygnować z treningu na dworze i zastąpić go pływaniem albo zajęciami ogólnorozwojowymi. Mroźne powietrze niszczy oskrzela, a w skrajnych przypadkach może nasilić objawy astmy.

Jakie akcesoria powinny się znaleźć w niezbędniku zimowego biegacza?

Unikajmy biegania pod wiatr i na otwartej przestrzeni. Na treningi ubierajmy się na cebulkę: na podkoszulek z tkaniny technicznej wkładamy cienką bluzę z długim rękawem, polar i ortalionową kurtkę z siateczką na podpince. Zimowe spodnie biegowe są cieplejsze niż standardowe leginsy, a skarpetki i obuwie też powinny być cieplejsze niż w pozostałych miesiącach. W niezbędniku zimowego biegacza powinny się znaleźć profesjonalne „kominy” i bandany, nieprzewiewna odzież zapobiegająca wychłodzeniu organizmu. Niezbędne będą też rękawiczki oraz opaska na czoło, dodatkowo zakładana pod czapkę. Dobrze też zaopatrzyć się w specjalne nakładki na buty, które ułatwiają bieganie po zamarzniętej nawierzchni i chronią przed odmrożeniami. Wiatr i wilgotność powietrza są największymi przeciwnikami biegaczy – im silniejszy wiatr i wyższa wilgotność, tym bardziej odczuwalne jest zimno.

Bieganie jesienią i zimą

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Jak po każdym treningu i tutaj trening należy zakończyć stretchingiem, jednak nie rozciągajmy się na dworze. Po powrocie do domu jak najszybciej zdejmijmy wilgotną odzież i wypijmy ciepłą herbatę, najlepiej z miodem, a zwieńczeniem aktywności niech będzie energetyczny przysmak, zjedzony bez wyrzutów sumienia.

Przemysław Walewskimaratończyk (podwójny mistrz Europy masters w maratonie), utytułowany biegacz, założyciel Poland Running Academy. Mistrz Polski Dziennikarzy w Biegach Górskich. Biega od 35 lat, a na liczniku ma 135 tysięcy przebiegniętych kilometrów.

Twórca projektów Wszystko o bieganiu (wszystkoobieganiu.pl) oraz Biegaj i zwiedzaj (biegajizwiedzaj.pl).

Miękko i przytulnie

Miękko i przytulnie

Niesamowite wrażenia – również dla Ciebie

Niesamowite wrażenia – również dla Ciebie

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Pomysł na drugie śniadanie do szkoły!

Pomysł na drugie śniadanie do szkoły!

Remont zimą? To możliwe!

Remont zimą? To możliwe!

Akcesoria behawiorystyczne dla psów

Akcesoria behawiorystyczne dla psów

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności