Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Betonowe donice – jak je zrobić krok po kroku?

Betonowe donice – jak je zrobić krok po kroku?

Sezon na prace ogrodowe na dobre się rozpoczął! Jeśli wśród kwiatów czujesz się jak ryba w wodzie, z pewnością chętnie poznasz sposób na samodzielne przygotowanie betonowej donicy. Jest prosta w wykonaniu, dlatego nawet jeśli nie jesteś typem majsterkowicza, poradzisz sobie z tym zadaniem bez problemu!

Przed rozpoczęciem prac zaopatrz się we wszystkie niezbędne narzędzia i produkty, takie jak:

  • cement (znajdziesz go w Obi, Leroy Merlin),
  • żwir lub biały piasek,
  • pojemnik, w którym wymieszasz beton (najlepiej stare wiaderko),
  • rękawice ochronne (robocze lub kuchenne),
  • folia malarska lub inny materiał chroniący przed zabrudzeniami,
  • dwie miski lub wiadra o różnych rozmiarach, taśmę klejącą i nożyczki lub nożyk oraz obciążenie w postaci kamienia, wody etc.,
  • ewentualne elementy dekoracyjne – np. ozdobne kamyki czy liście.

1) Przygotuj beton

 Wsyp cement do pojemnika i zalej wodą. Na cztery porcje cementu dodaj jedną porcję żwiru albo białego piasku. Mieszaj, dopóki nie uzyskasz odpowiedniej konsystencji. 

2) Przygotuj wszystkie elementy dekoracyjne zawczasu

W przypadku tak “brudnej” pracy jak robienie własnej doniczki trzeba zminimalizować poruszanie się po pomieszczeniu i mieć wszystko pod ręką. Dlatego najlepiej wcześniej przygotuj sobie wszystko, co potrzebne, aby utrzymać plamy betonu oraz zabrudzenia w jednym miejscu. Nie zapominaj również o folii zabezpieczającej i rękawiczkach.

3) Wlej beton do formy

Do większej miski lub wiadra wlej beton, wyrównaj powierzchnię. Następnie całość przygnieć mniejszym pojemnikiem, posmarowanym olejem lub płynnym silikonem, dociskając dodatkowym obciążeniem.

Po wlaniu pamiętaj o tym, by wygładzić surowiec na ściankach i zostawić pusty środek. Pozbądź się wszelkich nadwyżek betonu, upewnij się też, że twardo przylega do powierzchni i krawędzi foremki. To jest też dobry moment, by zrobić otwór na dnie wzoru. Inaczej woda w doniczce nie będzie spływać, a jej nadmiar i erozja zrobią swoje zarówno z pojemnikiem, jak i rośliną.

4) Zadbaj o ozdoby

W końcu przyszedł czas na ozdoby. Możesz wykorzystać kamyki, koraliki czy muszelki. Pamiętaj jednak, by nie wystawały zbyt mocno wewnątrz naczynia, gdyż podczas wyjmowania albo przesadzania roślin korzenie mogą o nie haczyć lub zwyczajnie ozdoba odpadnie.

5) Zostaw do wyschnięcia

Następnie należy zostawić doniczkę na około dobę, by całkowicie wyschła. Jeśli chcesz, by naczynie zyskało dodatkowo charakteru i oryginalnego wyglądu, możesz je lekko opalić palnikiem.

Podczas wyciągania delikatnie opukaj całość gumowym młotkiem.

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

Wiosenny przegląd poduszek

Wiosenny przegląd poduszek

5 pomysłów na sobotnie śniadanie

5 pomysłów na sobotnie śniadanie

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jak wyrobić nawyk?

Jak wyrobić nawyk?

Pamiątki z egzotycznych podróży

Pamiątki z egzotycznych podróży

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności