Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

10 sposobów na organizację czasu i przestrzeni

10 sposobów na organizację czasu i przestrzeni

Dobra organizacja własnej pracy i umiejętność prowadzenia jednocześnie kilku projektów to umiejętności, których coraz częściej poszukują pracodawcy wśród swoich potencjalnych pracowników. Choć ze względu na rosnące tempo życia wciąż przybywa nam obowiązków, można nauczyć się panować nad wieloma zadaniami. Jak efektywnie zorganizować swoją przestrzeń i czas? Poznaj 10 sposobów!

Planer

Znasz ten schemat? Jeden rok się kończy, drugi zaczyna, zaczynasz myśleć o zakupie nowego kalendarza, aby się zorganizować i być ze wszystkim na bieżąco. W pierwszych tygodniach sumiennie wypełniasz jego karty, ale po miesiącu, dwóch coraz częściej zapominasz zapisywać notatki, a sam notes prędko odchodzi w zapomnienie, wpędzając Cię w poczucie winy, że kolejny raz zostawiasz puste pola. Tutaj z pomocą przychodzi planer bez konkretnych dat, który możesz dostosować do własnego trybu życia i potrzeb. W planerze możesz wpisywać zadania na dany dzień, tydzień, miesiąc czy kwartał – wszystko zależy od tego, jak wiele zadań masz przed sobą i jaki mają one czas realizacji. Daną kartę warto podzielić również według wybranego klucza, uwzględniając sprawy zawodowe, prywatne i rodzinne. Możesz do tego użyć kilku kolorowych zakreślaczy czy samoprzylepnych karteczek, tworząc znany Ci kod, aby ułatwić segregację i realizację zadań.

Krótka lista zadań

Jeśli często zapominasz o codziennych sprawach, takich jak wizyta u lekarza, wywiadówka, konieczność zakupu jakiegoś produktu spożywczego czy przegląd auta, stwórz dodatkowo krótką listę zadań, do której na bieżąco będziesz wpisywać rzeczy, które Ci się przypomną, a następnie przenosić je do planera. Ważne jest, aby robić to regularnie i automatycznie dodawać do niej zadania, które akurat wpadły Ci do głowy. Przy szczegółowym planowaniu łatwo jest o przeszacowanie swoich możliwości, dlatego unikaj wpisywania zbyt wielu pozycji na dany dzień i zastanów się czy konkretną rzecz możesz wykonać w innym terminie. Jeżeli tak – przypisz wtedy to zadanie do innego dnia lub tygodnia.

Farba tablicowa

Farba tablicowa, to modny trend, który sprawi radość nie tylko dzieciakom. Wystarczy, że przypomnisz sobie szkolne czasy i klasowe bitwy o kolorową kredę. Zamiast zostawiać domownikom karteczkę na lodówce, możesz napisać wiadomość na kawałku ściany. Jest to również doskonała opcja dla osób kreatywnych, które potrzebują miejsca, aby rozrysować schemat, ideę czy scenariusz lub stworzyć listę zadań.

Segregator na ważne dokumenty

W przypadku, gdy oprócz sprawami domostwa, zajmujesz się również własną działalnością, stworzenie segregatorów na dokumenty, wydaje się być kwestią kluczową. Zaopatrz się w kolorowe zakładki alfabetyczne lub numeryczne oraz folie i poświęć popołudnie na uporządkowanie wszystkich ważnych pism, umów i innych dokumentów. Wybierz taki podział, który będzie dla Ciebie zrozumiały i ułatwi wyszukiwanie. Naturalnymi kategoriami wydają się być np. faktury i paragony, umowy związane z: pracą, studiami, mieszkaniem, usługami telekomunikacyjnymi, usługami bankowymi, dokumentacja medyczna, różnego rodzaju świadectwa i certyfikaty, instrukcje obsługi sprzętów i wiele innych. Choć może się to wydawać mozolne i niepotrzebne, z pewnością pomoże Ci zaoszczędzić w przyszłości wiele czasu, bo wszystko będzie pod ręką w jednym miejscu.

Biurowy organizer na papier

Niestety nie w każdym biurze można liczyć na tematyczne skoroszyty, dlatego jeśli Twoja codzienna praca to tonięcie w stercie dokumentów i raportów, skorzystaj z organizera na papier, dzięki któremu szybciej zapanujesz nad chaosem i wstępnie przyporządkujesz dokumenty. Podobnie jak w przypadku segregatora, warto postawić na kilka głównych kategorii i każdej poświęcić wysuwaną szufladkę.

Kratka inspiracji

Dzięki kawałkowi ogrodniczej siatki stworzysz kreatywny moodboard, naścienny kalendarz lub po prostu przywiesisz na niej zdjęcia bliskich osób. W uporządkowaniu inspiracji pomogą kolorowe klamerki i klipsy do papieru. Choć standardowa siatka jest zazwyczaj w kolorze srebrnym lub zielonym, bez problemu możesz przeobrazić ją za pomocą farby lub lakieru w sprayu.

Organizer na drobne akcesoria biurowe

Twoje serce bije szybciej na widok kolorowych karteczek, ozdobnych spinaczy w różnych wzorach, ołówków z postaciami z filmów i pastelowych zakreślaczy oraz cienkopisów? Na pewno! Właśnie dlatego potrzebujesz odpowiedniego organizera, aby wszystko miało swoje miejsce i było łatwo dostępne w razie konieczności. Na rynku znajdziesz już takie organizery, w których uporządkujesz zarówno długopisy, jak i spinacze, klamerki czy pinezki.

Stojak na słuchawki

Ten punkt jest szczególnie istotny dla osób pracujących z dźwiękiem, np. tworzących muzykę, vlogi czy filmiki reklamowe. Większość słuchawek bardzo szybko się plącze, co skutecznie uprzykrza pracę. Drewniany stojak na słuchawki pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Szukający prostych domowych rozwiązań z pewnością zachwyci pomysł z wykorzystaniem klamerki do papieru – przypnij klamerkę do blatu biurka, a słuchawki “nawlecz” na dziurkę w jej metalowej części.

Pudełko na kable i ładowarki

Codziennie korzystamy z elektroniki i z tego powodu jesteśmy otoczeni stertą kabli, które można zorganizować w papierowym pudełku. Przejrzyj sprzęt, z którego najczęściej korzystasz (najczęściej będą to telefon, aparat, kamera, power bank, odtwarzacz muzyki), policz ile przegródek potrzebujesz i z kawałka kartonu stwórz przegródki.

Tablica korkowa

Tablica korkowa od zawsze była przyjacielem organizacji pracy, projektów i zadań, a nawet w tym cyfrowym wieku święci triumfy i podbija ścianę niejednego biura. Istnieją tablice korkowe ze specjalnymi polami na listę rzeczy do zrobienia – najczęściej są one zmywalne i pozwalają ustalić sobie plan dnia, a także doczepić odpowiednie karteczki obok zadań na korkowej powierzchni.

Kominek w mieszkaniu? To możliwe!

Kominek w mieszkaniu? To możliwe!

Strefy dla dziecka w domu

Strefy dla dziecka w domu

Malujemy sypialnię!

Malujemy sypialnię!

Domowy ogródek ziołowy

Domowy ogródek ziołowy

Sprytne sposoby na dobre sprzątanie

Sprytne sposoby na dobre sprzątanie

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności