Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

Choć kluczowe polskie miasta, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, cieszą się niesłabnącą popularnością turystów, rodacy coraz częściej szukają alternatywy i weekendowej ucieczki przed zgiełkiem wielkich metropolii, a coraz większą popularnością w czasie sobotnio-niedzielnych wypadów cieszą się małe miejscowości oferujące niestandardowe atrakcje turystyczne. Oto dziesięć propozycji na weekend w Polsce!

1. Łagów (lubuskie)

Dwa szmaragdowe jeziora o krystalicznie czystej wodzie, przepiękne gęste lasy, tajemniczy zamek z wysoką wieżą, wyremontowana zabytkowa zabudowa, ekskluzywne ośrodki wypoczynkowe, doskonała kuchnia, zawsze świeże ryby i niemalże kompletny brak komarów. Austria, Szwajcaria, Francja? Nie, tak może wyglądać również Polska, czego dowodzi Łagów – perła Ziemi Lubuskiej.

To urocze miejsce położone jest w centralnej części Województwa Lubuskiego, mniej więcej w połowie drogi między Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim. Dojazd z każdej strony kraju jest znakomity – Łagów leży bowiem w pobliżu trasy E-30 z Poznania do Berlina. Ten niezwykły ośrodek turystyczny znajduje się między dwoma polodowcowymi, rynnowymi jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. To właśnie tu odbywa się słynne Lubuskie Lato Filmowe i wiele innych imprez, w tym wspaniały Jarmark Joannitów, na który z całego kraju zjeżdżają się pasjonaci rycerstwa, a pod górującym nad wsią zamkiem odgrywane są sceny średniowiecznych walk.

A komu mało atrakcji na miejscu, może w czasie pobytu udać się do fantastycznego Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, zwiedzić fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego czy wyruszyć na podbój ZOO Safari w Świerkocinie.

2. Bardo (dolnośląskie)

Tak zwany obryw skalny górujący nad Bardem prezentuje prawdopodobnie najpiękniejszą panoramę w całej południowej Polsce. Miasteczko położone jest bowiem malowniczo w Sudetach Środkowych nad przełomem wijącej się zakolami Nysy Kłodzkiej.

Bardo to gratka zarówno dla miłośników górskich wycieczek, pasjonatów historii, jak i pielgrzymów. Znaleźć tu można bowiem aż trzy klasztory, sanktuarium maryjne, wspaniałą górską drogę krzyżową, święte źródło oraz wyjątkowy zespół kapliczek różańcowych. Każdy ze znajdujących się na niej obiektów reprezentuje inny styl architektoniczny – od neoromańskiego, przez neogotycki, mauretański i neobarokowy, po style współczesne. Perłą Barda jest również wspaniały gotycki most z XV wieku. Na turystów czeka nie tylko luksusowy hotel, ale i dom wczasowy, pensjonaty, pokoje gościnne, domki campingowe i pole namiotowe.

Będąc w Bardzie, można także zwiedzić niezwykłe twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze, kopalnię złota w Złotym Stoku, krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich i niezwykły pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

3. Leśna (dolnośląskie)

Również miejscowość dolnośląska, choć w innym zakątku województwa. Historia miasteczka związana jest z wieloma tajemnicami II wojny światowej oraz legendarnymi wręcz skarbami, które naprawdę ukryte były w pobliskim zamku Czocha – słynnej warowni znanej widzom „Tajemnicy twierdzy szyfrów”, komedii „Gdzie jest generał” czy polsko-australijskiego serialu fantastycznego „Dwa światy”.

Leśna położona jest w pobliżu dwóch jezior zaporowych na rzece Kwisie: Leśniańskiego i Złotnickiego. Przy obu wznoszą się monumentalne, kamienne tamy słynne na całym świecie, a nad Leśniańskim góruje twierdza Czocha, w której znajdują się hotel i restauracja. W najbliższej okolicy podziwiać można jeszcze dwie kolejne warownie: Rajsko i Świecie.

W pobliżu Leśnej nie brak zarówno gospodarstw agroturystycznych, jak i malowniczo położonych ośrodków wypoczynkowych nad samymi jeziorami, restauracji, wypożyczalni sprzętu wodnego i pól namiotowych. Leśna jest też prawdziwą gratką dla wielbicieli nagradzanej w całym świecie gry komputerowej „Zaginięcie Ethana Cartera”, bowiem właśnie okolice miasteczka były inspiracją dla twórców tytułu.

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

4. Sulisław (opolskie)

Osoby chcące sprawdzić Sulisław na mapach satelitarnych, mogą szeroko otworzyć oczy ze zdumienia. Ta skromna wieś w Opolskiem pozornie znajduje się pośrodku niczego, a mieszka w niej zaledwie około stu osób. Prawdziwy skarb kryje się jednak w fenomenalnym dworskim parku, gdzie stoi bajkowy wręcz pałac, który w drugiej połowie XIX wieku należał do syna słynnego Śląskiego Kopciuszka – Joanny hrabiny von Schaffgotsch.

Dziś w pałacu funkcjonuje hotel z ayurvedyjskim SPA, a także Instytut Yogi, indyjska restauracja, klub jazzowy, letnia scena muzyczna, zabytkowa stodoła przearanżowana na klub taneczny, piaszczysta plaża z letnim klubem nad stawami rybnymi, sady i hodowla oswojonych danieli. Co rok w pałacu organizowane są imprezy kulturalne: Międzynarodowy Festiwal Yogi i Ayurvedy oraz Festiwal Chopin-Elsner.

Spędzając weekend w pałacu, warto odwiedzić pobliskie ruiny monumentalnego pałacu Kopice, który należał niegdyś do rodziny von Schaffgotsch, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz pobliski Grodków, gdzie urodził się Józef Elsner, słynny kompozytor i nauczyciel samego Fryderyka Chopina.

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

5. Pszczyna (śląskie)

Pszczyna nie bez podstaw określana jest Perłą Górnego Śląska. Przepięknie położone wśród lasów miasto może poszczycić się wspaniałą architekturą i niezwykle przyjazną infrastrukturą turystyczną.

Wręcz cały weekend można poświęcić na zwiedzanie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego ze wszystkimi jego atrakcjami. Tu bowiem znajduje się wspaniały Skansen Wsi Pszczyńskiej, a także pokazowa Zagroda Żubrów. Perłą parku jest wspaniały zamek, którego panią była niegdyś słynna Stokrotka – Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless znana jako Daisy. W tej samej okolicy skorzystać można także z prawdziwego pola golfowego!

6. Sława (lubuskie)

Sława to urocze miasteczko stanowiące serce Pojezierza Leszczyńskiego. Leży na zachodnim brzegu Jeziora Sławskiego i podzielone jest na część mieszkalną i rekreacyjną. W tej drugiej zwraca uwagę przede wszystkim Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku. Znajdziemy tu pensjonaty, domki letniskowe, promenadę z kafejkami i piaszczystą plażę, na której odbywają się również koncerty. Wokół jeziora znajduje się gros ośrodków wypoczynkowych, stanowisk wędkarskich, smażalni ryb i wypożyczalni sprzętu wodnego, w tym jachtów Omega, z których tak chętnie korzystają żeglarze amatorzy.

W Sławie znajduje się też chętnie odwiedzana przez turystów Aleja Gwiazd Bluesa związana z pobliskim Ogólnopolskim Festiwalem Bluesowym „Las, Woda i Blues”. Znajdziemy tu wmurowane w bruk gwiazdy Tadeusza Nalepy, Ryśka Riedla czy Józefa Skrzeka.

7. Niemcza (dolnośląskie)

Niemcza to niewielkie miasto leżące pośród Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich wchodzących w skład Przedgórza Sudeckiego. Skarbem tej cichej miejscowości jest tzw. Arboretum w Wojsławicach – niezwykły ogród dendrologiczny pełen niezwykłych gatunków drzew oraz różaneczników, azalii, liliowców i bukszpanów. W sumie obcować tu można z 4650 gatunkami roślin drzewiastych oraz 4885 gatunkami i odmianami bylin. Tu rośnie m. in. jeden z zaledwie trzech obecnych w Polsce mamutowców olbrzymich.

Arboretum w Wojsławicach to miejsce przyjazne dla dzieci, osób starszych i całych rodzin. W absolutnie doskonały sposób rozplanowano tu niezwykle estetyczne trasy spacerowe, pamiętając o ławkach czy choćby toaletach bardzo dyskretnie wkomponowanych w krajobraz. Nie zapomniano o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych, internecie bezprzewodowym, łączkach do byczenia się w słońcu, terenach piknikowych, miejscach do grillowania i oczywiście punktach gastronomicznych. Od niedawna funkcjonuje tu też kącik zabaw dla dzieci. Arboretum, zarządzane przez Uniwersytet Wrocławski, czynne jest od maja do września.

Turyści chcący spędzić tu weekend, mają do wyboru liczne oferty agroturystyczne oraz położony w pobliżu arboretum przytulny hotel SPA w przedwojennym zabytkowym kompleksie, rzecz jasna, gruntownie wyremontowanym.

8. Charzykowy (pomorskie)

Położona nieopodal Chojnic wieś jest dziś głównym ośrodkiem turystyczno-letniskowym nad Jeziorem Charzykowskim w Borach Tucholskich. Tu właśnie rezyduje najstarszy w Polsce klub żeglarski. W obrębie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” znajduje się w sumie przeszło 20 jezior.

Charzykowy kusi nie tylko czystą wodą i ładną plażą, ale licznymi pensjonatami, tawernami, smażalniami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Spędzając we wsi weekend, warto wybrać się na wycieczkę po Borach, odwiedzając chociażby słynne w całej Polsce Swornegacie – cichą i spokojną wieś kaszubską z przyjazną plażą nad ciepłym, czystym Jeziorem Karasińskim.

9. Ruciane-Nida (warmińsko-mazurskie)

Otoczone lasami Puszczy Piskiej miasteczko nad Jeziorem Nidzkim to kultowe już miejsce wypoczynku na Mazurach. Bezpośrednia okolica dosłownie najeżona jest atrakcjami. Blisko stąd do Mikołajek położonych nad Śniardwami – największym jeziorem w Polsce, zwanym „Mazurskim Morzem”. W pobliskim Parku Dzikich Zwierząt zobaczyć można żubry i jelenie Dybowskiego – gatunek sprowadzony do Polski z Dalekiego Wschodu w 1895 roku.

Lasy obfitują w pomniki przyrody, a miejscowości w zabytki. Zachodnią częścią gminy płynie Krutynia, uważana za królową mazurskich rzek i oferująca niezapomniane spływy kajakowe. Turyści zachwyceni też będą Galindią – hotelowym kompleksem utrzymanym w oryginalnej konwencji pradawnego grodu Galindów. Jak piszą jego animatorzy, w grodzie zwiedzić można Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm.

10. Solina (podkarpackie)

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć Bieszczad! Tym razem proponujemy Solinę, bowiem tu można odpocząć zarówno na górskich trasach spacerowych, jak i na wodzie pod żaglami. Wieś znajduje się bowiem na północno-wschodnim brzegu Jeziora Solińskiego, które uchodzi za raj dla kajakarzy, żeglarzy i windsurferów. Osobną atrakcją jest największa w Polsce zapora wodna licząca około 650 metrów długości i aż 80 wysokości.

Okolice Soliny to idealne miejsce dla turystów, którzy kochają naturę, górskie szlaki, ciszę, spokój i przepiękne krajobrazy.

Malujemy sypialnię!

Malujemy sypialnię!

Remont zimą? To możliwe!

Remont zimą? To możliwe!

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Doniczki z makram – krok po kroku

Doniczki z makram – krok po kroku

Jesienne porządki w szafie

Jesienne porządki w szafie

Impreza rodzinna jak ją przygotować?

Impreza rodzinna jak ją przygotować?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności