Wiosenny plan treningowy

post header desktop

header mobile

Wiosenny plan treningowy

Wiosna to czas, kiedy nasze ciało budzi się do życia. Po zimowym spowolnieniu tempa, kiedy to zniechęceni pogodą częściej odpuszczamy nasze treningi - zwłaszcza na świeżym powietrzu - ponowne zbudowanie kondycji jest nie lada wyzwaniem. Stosując jednak poniższe wskazówki zbudujecie fantastyczną formę, zadbacie o zdrowie, a żadna aktywność nie będzie Wam straszna.


Wszystko zaczyna się na talerzu

 

Mroźne miesiące sprzyjają zaniedbaniu diety. Jemy więcej, bardziej tłusto i częściej ulegamy pokusie podjadania słodyczy. Wiosna to dobry czas, aby po zimie oczyścić nasz organizm z toksyn i uzupełnić brakujące witaminy i minerały. Stoiska z warzywami aż uginają się pod ciężarem pysznych i zdrowych nowalijek, więc szkoda nie skorzystać z ich dobrodziejstw i nie wprowadzić ich do codziennej diety. Warto też pamiętać o piciu dużych ilości wody - wspomoże ona nasze ciało w procesie oczyszczania. Już po kilku dniach zauważymy przypływ energii, poprawę samopoczucia oraz stanu naszej skóry i włosów.

Dla wielu osób wiosna jest zawsze świetnym pretekstem do rozpoczęcia diety odchudzającej. Pamiętajmy jednak, by każda dieta redukcyjna była zaplanowana indywidualnie, w sposób odpowiedzialny i zdrowy dla naszego organizmu. Takie działania zawsze warto poprzedzić konsultacją z lekarzem, który skontroluje nasz stan zdrowia i potwierdzi, że będzie to dla nas bezpieczne. Wszystkie zmiany w naszym jadłospisie powinny iść w parze z aktywnością fizyczną, by nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale także pięknie wymodelować naszą sylwetkę.

 

Jak wrócić do formy po zimie?

 

Wiosna sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, więc wraz z pierwszymi promieniami marcowego słońca wyciągamy z szafy strój do biegania, rolki czy kijki do nordic walkingu. Sprzęty takie jak rower obowiązkowo powinny przejść wiosenny przegląd. Sprawdźmy hamulce, napompujmy koła i wymieńmy zużyte elementy. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, w jaki sposób prawidłowo nasmarować czy dokręcić daną część - nie wahajmy się poprosić o pomoc fachowca. Domowe naprawy często potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku. Usługę profesjonalnego serwisu rowerowego świadczy m.in. Decathlon.

Z pewnością powrót do formy będzie łatwiejszy, jeżeli zimą odwiedzaliśmy siłownię, basen lub zajęcia fitness. Co jednak zrobić, aby nasze pierwsze wyjście nie zakończyło się kontuzją, jeżeli większość zimy przeleżeliśmy na kanapie? Im mniej pracowaliśmy nad swoim ciałem zimą, tym spokojniejsze powinno być nasze przejście do regularnej aktywności. Zawsze pamiętajmy o rozgrzewce. Jeżeli pominiemy ją w naszym treningu, będziemy bardziej podatni na urazy, które wykluczą nas ze sportowego rytmu na dłuższy czas. Dodatkowo wybierzmy aktywność, która sprawia nam przyjemność. Jeżeli nie przepadamy za bieganiem, nie zmuszajmy się do tego tylko dlatego, że jest to popularne wśród naszych znajomych. O wiele łatwiej będzie się nam zmotywować do uprawiania sportu, który lubimy.

RAVEN EW006


Redmond SkyScales 741S-E


Vesta EKS02


ZEGAREK SPORTOWY GPS RUNNER 3 CARDIO (L) TOMTOM


Ustal cel i działaj zgodnie z planem

Pamiętajmy też o racjonalnym doborze dystansu - jeżeli nigdy wcześniej nie biegaliśmy, to rzucenie się na głęboką wodę i robienie 10 kilometrów sześć razy w tygodniu prędko zakończy się kontuzją. Jeżeli plan będzie zbyt intensywny, szybko wkroczymy w etap przetrenowania i zniechęcimy się do jakiejkolwiek aktywności. Dobierzmy formy ruchu tak, aby nie przemęczać się ponad nasze siły. Jeżeli najczęściej wybieramy treningi na rowerze, od czasu do czasu pojedźmy na basen lub potrenujmy na siłowni - tak, aby wzmocnić całe ciało, a nie tylko wybrane partie mięśniowe.

Niezwykle istotne jest również uwzględnienie w nim dni, które poświęcimy wyłącznie na regenerację organizmu. Codzienne, ciężkie treningi mogą doprowadzić do urazów - koniecznie dajmy naszemu ciału chwilę na odpoczynek, a z pewnością poprawią się nasze wyniki i efektywność wykonywanych ćwiczeń wzrośnie. Relaks w saunie lub rodzinny spacer to świetny sposób na spędzenie  takiego dnia.

 

W grupie raźniej!

 

Znalezienie sobie przyjaciela, który razem z nami będzie odbywał treningi to świetny pomysł. Umawianie się na wspólny wypad na rolki zamiast wyjścia do kina z kubełkiem popcornu w dłoni z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Towarzysza do treningów wybierzmy jednak świadomie. Pamiętajmy, że szukamy kompana do uprawiania sportu, a nie kogoś, kto będzie pomagał nam znaleźć wymówki od treningu w słabszy dzień. Koniecznie wybierzmy partnera, który cieszy się kondycją podobną do naszej. Chęć dotrzymania tempa świetnie wysportowanej osobie może skończyć się kontuzją, z kolei trenowanie z kimś z dużo słabszą formą sprawi, że trening nie będzie dla nas wyzwaniem i nie przyniesie nam spodziewanych efektów.

Zobacz także inne nasze inspiracje

Zobacz także inne nasze inspiracje

footer desktop

footer mobile

na INSTAGRAMIE?