Renesans płytek patchworkowych

post header desktop

header mobile

Renesans płytek patchworkowych

Mówi się, że w modzie już wszystko wymyślono, co najwyżej wraca się do poprzednich stylów, wykorzystując w nich to, co najlepsze i dodając nowe, ulepszone elementy. Dokładnie tak jest z płytkami patchworkowymi, które wracają właśnie do łask, bo przecież moda to nie tylko ubrania i światowe wybiegi, ale również trendy w dekoratorstwie wnętrz.


Patchwork

Czym w ogóle jest patchwork? To technika zszywania kawałków różnego rodzaju tkanin, dzianin, skóry – łączeniu ich w taki sposób, aby tworzyły jedną całość. Najczęściej wybiera się wzory geometryczne. Początki tego stylu sięgają czasów przed epoką wiktoriańską w Anglii. Zrodził się on, jak wiele innych trendów, z inicjatywy biedniejszej części społeczeństwa, która z chęci niemarnowania materiałów, mogących posłużyć jako np. łaty (ang. patch to właśnie łata), zaczęła przeszywać na nowo odzież.

Elementów, w których można użyć tej metody jest naprawdę wiele – narzuty, poszewki na poduszki, zasłony, chusty, a nawet spodnie czy marynarki. Trend ten wdarł się również na nowo do dekoratorstwa i wyposażenia wnętrz i nie ma się co temu dziwić! Płytki patchworkowe, na które często składa się wiele kolorów i deseni, to świetna alternatywa dla tych jednokolorowych bądź o jednolitym wzorze, zwłaszcza dla osób ceniących sobie oryginalne wnętrza.

W tym szaleństwie jest metoda!

Miłośnicy odrobiny szaleństwa z pewnością zakochają się w ścianie wyłożonej płytkami, z których każda ma inny deseń. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak! Na rynku można znaleźć wiele kolekcji wzorzystych płytek, utrzymanych w podobnej kolorystyce i stylu, które jednak po „wymieszaniu” na ścianie czy podłodze wyglądają fantazyjnie. Bez problemu odnajdziecie również większe płytki, składające się np. z 9, 12 lub 16 mniejszych pól, które choć inne, jako całość będą się prezentować spójnie i stylowo. Płytki takie są często produkowane w różnych konfiguracjach, co skutkuje nieregularnym ich ułożeniem. Niebywałym plusem takiego rozwiązania jest możliwość dowolnego zestawiania i układania ich, dzięki czemu nasza przestrzeń może zyskać swoisty barwny „obraz”.

Dekor GLOSSY DELUXE 25 x 40 cm CERAMIKA CREATIVE


Dekor AMBIENTE 30 x 60 cm ARTENS

 

Dekor MAGNOLIA BAMBINI 20 x 50 cm CERAMIKA CREATIVE


Dekor MAGNOLIA 20 x 50 cm CERAMIKA CREATIVE


Nadaj przestrzeni charakteru

Wzory patchworkowe prezentują się świetnie zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach, tak na podłogach, jak i ścianach. Bez wątpienia urozmaicą one każdą minimalistyczną przestrzeń, nadając jej wyjątkowy charakter i dodając oryginalności. Na patchworkowe kompozycje rzadko składają się dwie identyczne płytki, co sprawia, że tego rodzaju wykończenie wnętrza samo w sobie jest ozdobą, mogącą zachwycić gości i estetów. Można je łączyć z wieloma kolorami i pasują praktycznie do każdego rodzaju wnętrz: tych bardziej luksusowych oraz skromnych, pomieszczeń małych oraz nieco większych. Jeśli marzy Ci się niebanalna aranżacja pomieszczenia, postaw na patchwork. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać je w nowoczesnych kuchniach i łazienkach. Sprawdźcie poniższe realizacje!

Zobacz także inne nasze inspiracje

Zobacz także inne nasze inspiracje

footer desktop

footer mobile

na INSTAGRAMIE?