No waste – jak wprowadzić tę filozofię do naszego domu?

post header desktop

header mobile

No waste

Jak wprowadzić tę filozofię do naszego domu?

Zero waste to styl życia zakładający minimalizowanie produkcji wszelkiego rodzaju odpadów. Ruch ten promuje ekonomiczne i ekologiczne wykorzystywanie zasobów w postaci m.in. jedzenia czy źródeł energii. Jeżeli chcesz kreować świat wolny od zbędnych śmieci i bliska jest Ci idea wielokrotnego wykorzystywania różnych przedmiotów oraz nadawania im nowego życia, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i spróbować życia opierającego się na zasadach „nie marnuj”, „oszczędzaj”, „szanuj” zastanów się, w których dziedzinach możesz coś zdziałać. Pamiętaj, że nie musisz od razu wprowadzać bardzo restrykcyjnych zasad. Metodą małych kroków można osiągnąć o wiele więcej niż rzucając się na głęboką wodę. Choć zagraniczne blogi mocno inspirują do działania, nie od razu będziesz jak Bea Johnson, która wraz z rodziną produkuje tylko słoik (!) odpadów rocznie. Nie ma w tym nic złego; lepsze niewielkie działania i stopniowe ich wprowadzanie niż ich całkowity brak.

 

Z braku miłości do jedzenia

 

Co roku marnuje się na całym świecie 1,3 miliarda ton jedzenia, co stanowi aż 1/3 produkowanej żywności. Przyczyniają się do tego takie zachowania, jak przegapienie terminu przydatności do spożycia, nieroztropne zakupy i tworzenie zapasów, niewłaściwe przechowywanie żywności czy przygotowywanie zbyt dużych posiłków. Zapobiec marnowaniu jedzenia możesz stosując proste działania. Tworząc tygodniowe jadłospisy i listy zakupów, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na zastanawianie się, co zrobić na obiad. Zorientuj się, czy w Twoim mieście działają jadłodzielnie, społeczne lodówki lub facebookowe inicjatywy wymiany produktów spożywczych i gotowych potraw.

 

 

Sprytne rozwiązania

 

Wyszukaj w internecie pomysły na tworzenie posiłków „z niczego” przy wykorzystaniu z pozoru niepasujących do siebie składników. Z obierek warzyw stworzysz bulion, z dojrzałych bananów chlebek bananowy, a z czerstwej chałki i kilku owocowych dodatków pyszny deser. Wiele produktów możesz również zamrozić, dzięki czemu będą nadal zdatne do spożycia, nie tracąc przy tym wartości odżywczych. Niedojedzony chleb wyrzucaj natomiast do kontenerów oznakowanych znakiem „bio”. Jeśli chcesz pójść dalej stwórz domowy kompostownik z dżdżownicami!


Ogranicz produkcję odpadów

 

Jeśli jeszcze nie segregujesz odpadów i nie masz własnej siatki na zakupy, czas najwyższy to zmienić. Polacy są niestety w niechlubnej czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o korzystanie z plastikowych toreb. W ciągu roku zużywamy ich średnio aż 466 (kiedy średnia unijna to 198 toreb). Najtańsze torby płócienne czy materiałowe kupisz już za kilka złotych w drogerii lub supermarkecie. Nie zajmują one wiele miejsca, zawsze więc możesz włożyć jedną do torebki lub plecaka na wypadek nieprzewidzianych zakupów. Unikaj również pakowania produktów w foliowe torby w markecie ze spokojem możesz pakować je luzem lub zaopatrzyć się w te bawełniane, które przydadzą się zarówno w przypadku owoców oraz warzyw, jak i świeżego pieczywa. Jeśli wdrożysz już te rozwiązania w życie, możesz pomyśleć o kolejnych działaniach i kupowaniu większej liczby produktów „luzem” (np. kasz, makaronów, mąk), zabierając ze sobą puszki, słoiki lub plastikowe pojemniki. Segregowane odpady zyskują nowe życie, ponieważ wiele surowców może być przetworzonych ponownie nawet kilka razy.

 

Zanim zaleje nas plastik

 

Jeśli to możliwe, wybieraj produkty, które są pakowane w szkło, papier lub metal, a nie w plastik, który może się rozkładać od 100 do nawet 1000 lat. Dbać o środowisko możesz również poprzez wybór butelki filtrującej wodę. Minimalizując zakup wody butelkowanej, nie przyczyniasz się do nadmiernej produkcji plastiku. Dotyczy to zarówno przenośnych butelek, jak i dzbanków filtrujących. Wskazówka dla smakoszy kawy: zaopatrz się w kubek termiczny, który będziesz zabierać ze sobą „na miasto”, by korzystać z niego przy zamówieniu napoju na wynos.

 

A co z papierem?

 

Papier również możesz oszczędzać! W jaki sposób? Służymy radą! Walcz z ulotkami zarówno rozdawanymi w mieście, jak i tymi wrzucanymi do skrzynki pocztowej. Zbierając te niechciane reklamy, tworzysz na nie sztuczny popyt. Przyklej karteczkę z miłym komunikatem na skrzynkę z prośbą o niewrzucanie do niej ofert reklamowych. Choć zapewne nie wszyscy dostosują się do Twojej prośby, bez wątpienia zmniejszysz ich ilość. Jeśli nie chcesz marnować papieru, zrezygnuj również z wszelkiego rodzaju biletów, faktur i dokumentów papierowych (kiedy jest taka możliwość, wybieraj te elektroniczne), a torby i ozdobne arkusze do pakowania prezentów zostawiaj na przyszłość do ponownego wykorzystania. Nie zapominaj również o wytłaczankach na jajka sprzedawcy na lokalnych ryneczkach chętnie je przyjmują.

 

Kuchenno-łazienkowe rewolucje


Zastąp papierowe ręczniki materiałowymi ściereczkami i stosuj domowe środki czystości
– najprostsze stworzysz z połączenia kilku składników, m.in. z octu, kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Szukasz łazienkowych patentów w duchu zero waste? Stosuj naturalne środki czystości, a waciki kosmetyczne zastąp wielorazową ściereczką, np. z mikrofibry.

Jak widzisz, pomysłów na ograniczanie produkcji odpadów jest naprawdę wiele, każdy znajdzie odpowiednie dla siebie albo wymyśli kolejne. Korzystaj również z rzeczy z „drugiej ręki”. Dobrej jakości ubrania i przedmioty możesz od kogoś odkupić, a później również przekazać dalej. Ważne jest, aby robić zakupy w sposób przemyślany, planować je i spróbować mniej kupować, wyrzucać i marnować.


Zobacz także inne nasze inspiracje

Zobacz także inne nasze inspiracje

footer desktop

footer mobile

na INSTAGRAMIE?