Jak wybrać szelki dla psa?

post header desktop

header mobile

Jak wybrać szelki dla psa?

Puszorek – niektórym to słowo może kompletnie nic nie mówić, nawet jeśli posiadają czworonożnego przyjaciela. A chodzi po prostu o… szelki.

Puszorek czy obroża?

 

Jeśli nasz czworonóg nie przepada za obrożą, to właśnie szelki doskonale sprawdzą się, gdy wybierzemy się z nim na spacer. Dodatkowo, w przypadku gdy zwierzak mocno szarpie się na smyczy przyczepionej do obroży, istnieje ryzyko przyduszenia lub kontuzji karku, a wszystkim nam zależy, by nic takiego się nie zdarzyło.

Obroże nie zawsze są jednak złe – zwłaszcza dla małych, niesfornych psiaków podczas nauki chodzenia na smyczy. W tym przypadku istnieje możliwość, że szelki mogą spowodować nieprawidłową postawę, a nawet uszkodzić żebra. Obroże przydadzą się również w przypadku agresywnych psów, gdy trzeba odwrócić jego głowę od niebezpiecznych przedmiotów, dzieci albo innych zwierząt.

 

Jak odpowiednio dopasować szelki?

Należy wykonać kilka pomiarów: obwód wokół szyi w najszerszym punkcie, podobnie wokół klatki piersiowej, długość linii górnej (odległość między punktem pomiaru szyi a klatki piersiowej) oraz linii dolnej (między dolnym punktem pomiaru szyi a klatki piersiowej).

Szelki nie powinny być za grube, za ciasne, ani zbyt obcierające, a już na pewno nie z ostrymi krawędziami i innymi elementami, które mogłyby podrażnić skórę naszego zwierzaka. Przydadzą się za to takie wykonane z szybko schnącego materiału, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Na zakupy warto zabrać psiaka i na nim dopasować puszorek oraz odpowiednie ustawienie regulacji; materiał nie powinien w żadnym miejscu ani uciskać, ani luźno wisieć. Nie zaciskajmy szelek zbyt mocno – sprawimy zwierzęciu wtedy ból.

 

Które szelki wybrać?

Każdy odpowiednio zaopatrzony sklep zoologiczny może zaproponować więcej niż jeden rodzaj szelek. Wybór zależy od tego, do czego konkretnie będą używane; nic nie stoi więc na przeszkodzie, by kupić więcej niż jedną parę.

Najpopularniejsze są szelki spacerowe, tak zwane „step-in” (z języka angielskiego: „wchodzone”), czyli klasyczny model przeznaczony do codziennych spacerów po parkach, polach czy mieście. Pies wchodzi w nie przednimi łapami, a pasy spinające zapinają się na jego łopatkach. Te szelki luźne, lekkie i zdecydowanie najwygodniejsze dla zwierzaka. Właśnie one są często wykonywane z szybkoschnących materiałów, dodatkowo ozdobionych w najróżniejsze wzory i kolory, których wybór zależy tylko od naszych preferencji.

„Guard” to krój polecany dla większych psów, którym szelki „step-in’ wpijają się pod pachami. Tutaj mamy dwa pasy dystansujące, na górze oraz na dole, dzięki czemu boczne są odsunięte i zmniejsza się możliwość uciskania właśnie pod pachami, ale te szelki mogą okręcać się na zwierzaku. Ten model poleca Turid Rugaas, jedna z najbardziej doświadczonych trenerek psów w Norwegii.

Równie popularne są szelki sportowe, przeznaczone do uprawiania różnego rodzaju sportów wspólnie ze zwierzakami, w końcu czym jest poranny jogging bez towarzysza?

 

Przy częstych podróżach warto zwrócić uwagę na tak zwane szelki bezpieczeństwa, które są wyposażone w zapięcia umożliwiające dopasowanie ich do klamer pasów w samochodzie. Często mają dopięte odblaskowe trójkąty, dzięki którym nawet po zmroku pies będzie widoczny z daleka.

Dobierzmy to, co będzie najodpowiedniejsze i najwygodniejsze dla naszego pupila, ale nic na siłę. Niektóre rodzaje mogą się nie sprawdzić albo być źle dobrane na długości, czym nie warto się zniechęcać. Za którymś razem z pewnością znajdziemy ideał!


Zobacz także inne nasze inspiracje

Zobacz także inne nasze inspiracje

footer desktop

footer mobile

na INSTAGRAMIE?