Deski do krojenia – na co zwrócić uwagę?

post header desktop

header mobile

Deski do krojenia – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia to serce domu, a o serce trzeba dbać! Zatem bardzo ważnym jest to, aby była odpowiednio wyposażona. Urządzając kuchnię przyjmijmy znamienitą zasadę „od ogółu do szczegółu”, gdy już dobierzemy odpowiednie sprzęty, zabierzmy się za wybór przyrządów kuchennych.

Wyposażenie kuchni to nie tylko innowacyjne sprzęty, ale również te podstawowe, które będą nam służyć najwierniej na co dzień. Takim sprzętem jest między innymi deska do krojenia. Sprawdźcie kilka porad, jak wybrać odpowiednią deskę do krojenia, aby była praktyczna, wygodna, a także zapewniała nam bezpieczeństwo!

Deska z drewna

 

W przypadku desek drewnianych istnieje wiele teorii, które przemawiają zarówno na ich korzyść, jak i niekorzyść. Jedni twierdzą, że są bardzo higieniczne, bo drewno ma wysokie właściwości antybakteryjne, inni z kolei, mówią wprost, że to skupisko bakterii, które nieodpowiednio pielęgnowane po każdym użyciu, wchłonie wodę wraz z wszelkimi zarazkami, a co za tym idzie – pozwoli im się rozwijać we wnętrzu deski oraz uwolni je przy nacisku, podczas kolejnego krojenia. Jak jest naprawdę?

Drewno rzeczywiście ma naturalne właściwości bakteriobójcze, zwłaszcza te dębowe. Im twardsze drewno, tym lepsza deska – tu warto zdecydować się na buk, grab, heban oraz kokos. Sprawdźcie również trwałość, która wynikać będzie z dużej twardości drewna i naturalnych właściwości zasklepiania małych nacięć. Dodatkową zaletą drewnianych desek jest to, iż nie tępią noży. Jednakże drewniane deski mają również kilka wad – otóż łatwo się odbarwiają, jak również chłoną zapachy. Zalegająca woda może spowodować również, że ze środka deski do pożywienia przedostaną się bakteria Również nie wszystkie odmiany drewna mają zdolność do chronienia przed bakteriami w tym samym stopniu.

Deski drewniane, o które dba się prawidłowo będą służyć swoim właścicielom przez bardzo długi czas, dlatego też warto o nie dbać i przede wszystkim zakupić deskę solidna oraz naturalnie zaimpregnowaną.


Deska nakładana na blat, Leroy Merlin, 39,90 zł


Deska kuchenna BUK, Leroy Merlin, 30 zł


Deski bambusowe

Tego rodzaju deski nie są wykonywane z drewna, ale ze specjalistycznie sprasowanej trawy. Impregnowany olejem bambus jest dwa razy bardziej twardy niż drewno buku, jak również o wiele lżejszy. Powoduje to, że nadaje się do produkowania trwałych i wygodnych desek do krojenia. Materiał ten nie chłonie wody w takim samym stopniu, jak drewno, a dodatkowo – szybciej schnie, co znacznie redukuje poziom rozwoju bakterii. Również zarazki i zapachy trudniej przenikają do środka deski, ze względu na poprzeczny do kierunku krojenia stopień ułożenia trawy – co zapobiega wytwarzaniu się szczelin. Bambus  również nie niszczy noży.

Deski z tworzyw sztucznych

Nie posiadają one naturalnej powłoki antyseptycznej, przez co łatwiej je utrzymać w czystości. Mogą być myte w zmywarkach, jak również przy użyciu silnych płynów do czyszczenia, które mają za zadanie zapobiegać rozwojowi bakterii. Największą wadą desek z tworzywa sztucznego jest miękkość materiału oraz brak jakiejkolwiek ochrony przed drobnymi nacięciami, co powoduje, że deski te w wyniku użytkowania nabierają nieestetycznego wyglądu. Jednakże nie niszczą noży, co stanowi ich dodatkową zaletę.

Deska plastikowa, Leroy Merlin, 8,50 zł


Deska, Jula, 19,99 zł


Zestaw desek, Jula, 59,99 zł


Deski ze szkła, ceramiki i marmuru

 

Materiały te są higieniczne i wytrzymałe, zwłaszcza odporne na działanie bakterii, a także łatwe w czyszczeniu, również w zmywarkach. Bardzo trudno je uszkodzić, ze względu na ich twardość oraz odporność na nacięcia. Niestety mają jedną, bardzo dużą wadę – chociaż same mogą pozostać nietknięte – bardzo szybko tępią i niszczą noże. Dodatkowo, ich wykonanie, ze śliskich materiałów może stanowić zagrożenie dla użytkownika.

Deski do krojenia mogą być również oceniane pod kątem ich użyteczności, a jak to w kuchni bywa, wykonujemy różne czynności krojenia, a więc potrzebujemy rozwiązania, które są dopasowane do naszych obecnych potrzeb. Sprawdźcie te porady:

Wyciekające  soki z surowych warzyw i owoców? Wybierzcie deski z rowkami na obrzeżach.

Kroicie drobno warzywa do sałatki? Sięgnijcie po deski, których boki można złożyć i tym samym wygodniej zebrać pokrojone składniki do naczynia.

Ciekawym rozwiązaniem są również maty, cienkie i elastyczne, dzięki czemu można je zawijać na czas przenoszenia i przesypywania, co znacznie ułatwi Wam pracę!

Zobacz także inne nasze inspiracje

Zobacz także inne nasze inspiracje

footer desktop

footer mobile

na INSTAGRAMIE?